| Mada217 a întrebat:

Am gasit un lantisor din argint vechi dar este innegrit, cum ii redau aspectul?

FUNDA

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Il freci cu cenusa fina sau cu scrum de tigara, apoi il introduci in zeama de lamaie o jumatate de ora, dupa care il clatesti cu apa calduta si in final il stergi.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Știi sigur că e argint, ți-a confirmat bijutierul? Dacă e doar un metal de calitate inferioară, degeaba vei încerca să-i redai luciul, fiindcă se va oxida instantaneu.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Il freci cu apa.

| Anna0111 a răspuns:

Buna! Poti incerca asta:

Pui putin spirt intr-un pahar sau apa oxigenata si il lasi aproximativ o ora.
Apoi il scoti din spirt, il pui pe un prosop si il lasi sa se usuce apoi il stergi cu un prosop ud. Mie mi-a mers cu o bratara.

Bafta! happy

| Moise_Cristian_1985 a răspuns:

Cu o perie si pasta de dinti il poti curata, in prima faza, pentru un luciu perfect, doar curatare la bijutier(chimic sau ultrasunete)

| sheicu a răspuns:

Sau il pui in otet 24 ore si dupa il perii usor cu pastă de dinti. 100% functioneaza si l-am folosit in acelasi context.

| DianaLovee123456789 a răspuns:

Il bagi in masina de spalatlaughing))