| Mizukiii a întrebat:

Am inteles ca trebuie sa ai peste 16 ani ca sa porti lentile.
E adevarat?happy
De ce?
Afecteaza lentilele cu ceva vederea?
Funda :X

Răspuns Câştigător
| Carla_2571 a răspuns:

Buna!^_^Eu am o prietena care are lentile pentru vedere si are 12 ani si nu o afecteaza cu nimic.
-cele de vedere nu afecteaza
-cele pentru culoare nu sunt foarte sigura daca te afecteaza, dar nu cred ca iti poti pierde vederea cum a spus kitty pentru ca cunosc pe cineva care are o fata mica de 3 ani si poarta lentile de contact dar nu de vedere, ca sa zgariat la ochi si asa ia recomandat doctorul.
Deci cel mai bine este sa mergi la un medic si sa-l intrebi
Pa! si multa bafta! sarbatori fericite!^_^

3 răspunsuri:
| bianca a răspuns:

Verisoara mea a avut lentile de la 15 ani

nu te afecteaza cu absolut nimic din cate stiu eu.

vezi sa nu dormi cu ele si sa le bagi mereu in lichid din ala care dezinfecteaza.

mai mult de 12 ore nu trebuie sa le porti

sarbatori fericite!

| T a răspuns:

Cele pentru vedere se pot purta oricand, am vazut in America chiar si copii de 10-11 ani care purtau lentile pentru vedere.

| KittyLoveBastet a răspuns:

Da, afecteaza. CU cat esti mai mic, cu atat mai repede iti poti pierde vedere din cauza lentilelor de contact. Cele de vedere nu afecteaza vederea, dar cin cauza celor pentru culoare, iti poti pierde vederea.