| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie urgent de sfaturi!

Azi am purtat geaca alba a mamei mele afara și stăteam pe o banca cu câțiva prieteni iar fata de lângă mine fuma, un băiat a venit în fuga spre ea și s-a ferit, asa ca s-a întâmplat groaznicul accident de a imi găuri geaca cu țigarea... Va rog din suflet spuneți-mi ce sa fac, nu pot sa ii spun adevărul pentru ca eu nu sunt fumătoare și dacă o sa-i zic ca am prieteni frunatori și cum s-a întâmplat accidentul o sa creadă ca și eu fumez și nu o sa ma mai lase afara, dacă ii zic ca m-am agățat începe sa ma certe ca nu am fost atenta și nu știu ce dracu sa fac cu vtm, efectiv tremur de frica... În primul rand e geaca alba și mi-a zis de mult ori sa nu o mai port pentru ca o stric și dacă o port sa fiu atenta, m-a mâncat undeva sa o iau fix azi. Și ca să nu se vadă urmele de arsura am tăiat cu foarfecă marginile și am făcut o gaura și mai mare(măcar nu se mai vad arsurile) o pot repara cumva? Gen la croitor sa acopere cu ceva sau sa lipească cu va părțile alea sau ma gândeam sa o țin ascunsa, mâine sa merg în orice magazin și Mall posibil din orașul meu și sa ii cumpăr alta geaca dar frate, mi se pare aiurea adică eu stăteam liniştită pe banca și s-a întâmplat asta, acum tot eu o s-o plătesc și tot pe mine o sa ma certe. Va implooor, spuneți-mi ce sa fac crying

Am 13 ani, nu ma mai bate dar tipa la mine și ma înjura și nu cred ca o sa ma mai lase afara, si are geaca asta de 2 sau 3 ani, clar nu mai găsesc una la fel... Doamne, sunt extrem de speriata

15 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Tu... esti chiar imbecil.
Ce chestie! Nu esti singurul care da astfel de recomandari atroce, simte-te neoriginal, lighioanowinking

| LPCTSTR a răspuns:

Nu ai ce face decat sa recunosti, sa spui adevarul si sa ramai cu mintea impacata ca n-ai dat-o-n lulele mai grave, mai obscure sau imoral-inutile.
Pana la urma, n-ai alta solutie, chiar daca te va pedepsi, tu crezi ca nu meriti pedeapsa? Eu consider, este irational sa iesi afara in contextul dat si, in special, stiind ca exista neindemanatici prin preajma.

| Legion7X a răspuns:

Dă-ti seama la vorbe! Asta nu-i vorbă.

| unsimplucopil a răspuns (pentru Legion7X):

Ai sa-mi sapi pila

Bula
| Bula a răspuns:

E clar! Fumatul dauneaza! big grin
Ce poti face:
1. Pui pe cel care ti-a ars geaca sa cumpere alta
2. Rogi un adult priceput sa lipeasca un petec dinspre interiorul gaurii. Ca material, se poate folosi banda izolatoare alba, iar ca adeziv "Picatura", "Super Glue" sau alt adeziv rapid, transparent. Daca nu se reuseste, atunci se pot gasi abziehbilduri diferite (la magazine de mercerie), alegi una potrivita si lipesti deasupra gaurii.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai o singura solutie: sa-i spui adevarul mamei!

Iar ca invatatura de minte: niciodata, dar absolut niciodata sa nu mai furi lucrurile oamenilor si sa te imbraci cu ele, nu doar pentru ca-i urat ci si pentru ca se intampla accidente si distrugi lucrurile oamenilor.

Ai 13 ani asa ca eu i-as propune mamei sa te pedepseasca: fara telefon si fara iesit afara 1 luna de zile.

| Legion7X a răspuns:

Acum asta este, o să te certe puțin și îi trece. Însă, dacă in caz mai ai, marginile de la geacă tăiate, se poate lipi cu super glue, așa cum a fost arse. Si îi spui că s-a înimerit ca un grup indivizi să fumeze o țigară bând cafea de la un tonomat, în fața la un chioșc, la intrare, tu fiind deja în chioșc cumpârând o doză de suc. Unii Indivizi, nu toți au un obicei prost, de sta de vorbă la intrare lângă usa magazinului. Totul S-a întâmplat când ai ieșit din chioș și a durat foarte puțin, probabil a fost o mică atingere, neobservabilă. La chioc am obervat că unii mai cumpără țigări. In rest ai mare grijă cu superglue, să nu îți sară în ochii, ustură foarte rău.

Cel puțin este un motiv, dacă mai ai marginile tăiate. iar Cearta s-ar putea să fie mai mică.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu i-am furat geaca, într-un fel ma lăsa, nu prea era de acord dar îmi spunea sa nu o stric, înțelege și ea ca uneori mamele și fiicele mai împart lucruri dar chiar nu am vrut sa se întâmple asta. Oricum, în timp ce cautam alta geaca alba asemănătoare cu aia(sau alta dar mai frumoasa) am dat pe site-ul de la bershka de o geaca identica! Nu ma gândeam ca după 2 sau 3 ani o sa mai pună pe stoc aceasta geaca, partea proasta e ca mărimea M e indisponibila momentan dar o sa dau o comanda peste ceva timp și o sa o înlocuiesc cu aia fără sa știe

| Violleta2022 a răspuns (pentru CristianaCrss):

Cum se cheama cand iei lucrul cuiva, fara sa ceri voie?
Se cheama: FURT!

Te sfatuiesc sa ii spui mamei de urgenta si sa speri ca nu te pedepseste.

| mont a răspuns:

Se repara cu un petec la croitorie. Poți zice ca ai agățat-o in ceva, o sarma când mergeai sau de-astea.

| Holiday a răspuns:

Prea mare zarva pentru o gaura in geaca. Mai da-o naiba de geaca, se mai intampla accidente. Mai e si veche de 2-3 ani...cat vrea si maica-ta sa tina? Pana la urma, intr-un fel sau altul, hainele tot se deterioreaza. Ai impresia ca maica-ta n-a bulit haine?! Oho...
Sau crezi ca e vreunul din astia care fac din tantar armasar pe aici care nu au stricat haine, incaltaminte, etc? Shit happens. Nu e mare drama. De fapt nu e deloc.

| CristianaCrss a răspuns:

Știu ce fac, și sper ca o sa fac rost de una noua în maxim 4 zile. Nu pot să-i cer cardul mamei mele, și oricum nu mi l-ar fi dat pentru o comanda online, ori o să-ți zic acelei prietene ca facem toți jumi-juma și dacă mama ei ii da voie sa cumpere online dacă poate face ea comanda și ii dam ei banii(30 lei fiecare)

Saule voi zice și lor ca am găsit o modalitate de a face rost și putem face jumi-juma dar va vorbuii sa vorbesc cu unchiul meu și ori ii explic situația doar ca el nu prea își poate ține gura, ori ii zic ca se apropie 8 martie și trebuie sa ii fac un cadou-surpriza, ori ca vrea pur și simplu sa dau o comanda pentru mine și am nevoie de card și tot asa, el face comanda iar eu ii dau banii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti idiot? Cum sa i sugerezi asa ceva bolnavule la cap.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te mai stresa nu are rost sa dai banii pe alta geacă, mama ta a fost si ea de varsta ta, spune i adevarul este greu dar decat sa dai bani sa i cumperi alta geaca poate o sa-i fie mică poate nu o sa i placă si tot o sa te certe o sa vrea sa stie unde este geaca ei, nu trebuia sa o tai cu foarfeca, chiar daca a fost atinsa de țigară, o lăsai asa poate nu observa si daca o purta ea ar fi crezut ca ea a stricat o si gata nu dadea vina pe tine, dar acum ai facut ditamai gaura cu foarfeca clar o sa te certe si o sa i si dea seama ca tu ai stricat o, dar nu e nimic esti copil copiii fac prostii, si ea cand era copil a facut prostii, dar uite ca au trecut. Asa o sa fie si in cazul tau, va țipa va urla te va injura si gata in cîteva zile uită si poate este un motiv bun sa i cumpere tatal tau un cadou de 8 martie, o geaca nouă, deci tot raul spre bine cum se zice.Tu stai linistita si numai cauta sa i cumperi nimic esti fata ei, fetele de mici poarta hainele mamei pantofii ei cu toc si daca i strică asta e, sunt incepătoare si in ale tocurilor si hainelor, de unde sa stii tu ca colegii vin cu țigara? Puteai sa cazi te loveai si o rupeai geaca in cazatură, bine ca a fost doar atit si esti tu bine si nu ai pățit nimic.

| OanaDD a răspuns:

Hey. Cum ai rezolvat situatia?
Eu daca as avea bani as cumpara alta identica.
Pupici!