| SheIsCrazy a întrebat:

in legatura cu mama si grupul meu de prieteni. De la un timp mi-am facut niste prietene noi, care par si chiar sunt fete ok [nu e doar ceva ce nu vad eu, dar am fost atenta la ele mult timp] si mama de la un timp nu prea ma mai lasa sa ma vad cu ele deoarece in general ea crede ca noi mergem prin locuri care par dubioase pentru ea. Adica de ex, de multe ori mergeam si stateam in fata blocului unei fete, si nu acolo nu sunt drogati, golani etc, si este relativ aproape de zona in care stau, dar mamei ii e frica sa ma mai lase cu ele. Eu am tot rugat-o si am incercat sa o conving, dar nimic, ea nu si nu, nu vrea deloc. Si mentionez ca ea nu ma lasa cam deloc cu ele, adica nici in parc, nicaieri. La un moment dat, chiar pusese pe cineva sa ma urmareasca [asta cand nu vroia sa ma mai vad cu ele] si a inceput sa ma certe acasa. Eu mentionez ca sunt ft buna prietena cu ele, si ele intodeauna vor sa iasa cu mine. Aveti vreun sfat? cum as putea sa fac sa ma vad iar cu ele? Raman recunoscatoare love struck

3 răspunsuri:
| PrajituricaCuBomboneleColorate a răspuns:

Dupa parerea mea, mama ta este prea grijuliesad
explica-i ca esti adolescenta si nu mai trebuie sa te considere un copil de 9 anisad
dar ca sa o faci pe mama ta sa nu fie atattt de grijulie, incearca sa stai si uh cu fetele prin locuri mult mai aproape de casahappy
sper ca te-am ajutat intr-un fel.bafta.pup:*

| DelilahhValillah a răspuns:

Incearca se le convingi si pe ele sa stea chiar si mai aproape de blocul tau, povestestei mamei lucruri pe care le faceti afara, cat de bine te intelegi cu ele si poate usor-usor se va convinge si dansa! happy

| onutzyka a răspuns:

Shels, cred ca mama ta nu vrea sa recunoasca ca tu esti mai mare si ca vrei sa iesi cu prietenele tale mai mult decat atunci cand erai inca un copil, nu cred ca este nici o solutie care sa-i para mamei tale rezonabile, decat daca nu stai de vorba cu ea si ii explici situatia, iar daca asta nu ajuta, poti sa-i dai niste exemple de fete pe care ea le cunoste de aceeasi varsta cu tine, care nu au luat drumul cel mai bun, poate atunci o sa o faci sa reactioneze.