| anonim_4396 a întrebat:

Am niste pete albe pe picioare de la solar.de la genunchi in jos sunt plina, dar pe burta sau pe maini nu am.credeti ca ar fi trebuit sa-mi exfoliez pielea? nu am facut-o niciodata.are ceva daca mi-o exfoliez acum, chiar daca am fost deja la solar, sau trebuia inainte?

Răspuns Câştigător
| sese a răspuns:

Petele le ai de la expunerea la soare si cum au spus cei de mai sus posibil ai vitiligo(ereditara, endocrina sau in urma unui stres nu se stie sigur)
cert este ca zonele afectate sunt sensibile la soare de aceea apar petele si este bine sa te feresti de expuneri la soare.
Un dermatolog poate sa iti dea si tratamentul (in genere acupunctura)

7 răspunsuri:
| selef a răspuns:

Du-te la un medic dermatolog in unele cazuri rare poate fi vorba de o boala numita vitiligo, nu este ceva grav doar o depigmentare partiala a pielii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Mergi la medicul dermatolog, ai o depigmentare a pielii, mai exact te-ai pricopsit cu vitiligo.
Un tratament de urgență, nu este de glumit cu afecțiunile pielii.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca merg in continuare la solar si ma dau cu crema cu factor ridicat de protectie se poate sa se agraveze? si totusi.sa-mi exfoliez pielea inainte de a merge data viitoare sau nu?thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am la fel.am fost la doctor si mi a zis ca e o depigmentare, in nici un caz vitiligo. mi au dat niste creme si un gel de dus special.probabil te ai ars prea tare de la solar.ar fi bine sa nu te mai duci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am patit si eu imdiat dupa solar aeam pete din astea dar au disparut a doua zi :p

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am pete albe pe picioare de 2 ani.au aparut din cauza supararii.am fost la 2 medici. unul a spus ca este depigmentare a pielii si sa ma dau cu crema cu factor ridicat de 2 ori pe zi, iar unul a zis ca nu se trateaza si se vor face mai mari petele si asa este.sunt tot mai mari. exista tratament pentru asa ceva?

| zmardoiuy a răspuns:

Nu nu stay linistita ele vor disparea la fel cum au intervenit