| 012arianaaa a întrebat:

Hei,fac solar de doi ani si imi apar niste pete albe pe piele care nu se bronzeaza nici la solar si nici cand ma expun la soare normal,le am pe burta spate maini piept si gat, au inceput sa ma si manance.Am inteles ca se poate tratata cu dermovqte crema, sau mediket gel de dus.Stiti si alte metode aau produse bune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Faci solar de 2 ani? foarte gresit!
Dupa 20 de sedinte ca m-am mancat undeva, acum cativa ani de zile, mi s-au marit alunitele de pe corp de 2-3 ori in diametru, solar cancer pur!
Recomand pentru bronzat doar statul la plaja in anumite intervale orare, in rest nu te face nici mai frumoasa nici mai altfel bronzul.
Sunt persoane albe care arata intr-un mare fel.

| Violleta2022 a răspuns:

Ar putea fi VITILIGO si asta este o boala autoimuna, care nu se poate trata cu o crema, iar soarele si solarul sunt total interzise.

Te sfatuiesc totusi sa mergi la un medic DERMATOLOG, pentru o investigatie serioasa si un diagnositic corect.

Cand ai probleme cu pielea, trebuie sa stii ca regula numarul 1 in lume este sa eviti soarele, solarul, ultarvioletele si parfumurile sau substantele chimice, fiindca acestea cu siguranta fac foarte multa rau la pielea deja afectata.

https://www.poliana.ro/......meliorare/

https://www.catena.ro/......-tratament

https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/vitiligo

Sanatate multa!

| dullcat a răspuns:

Mergi la medic! Este posibil sa ai o boala de piele si nicio crema sau gel de dus aplicate dupa ureche nu vor functiona.

| johnnny123 a răspuns:

Te-ai gândit vreun moment:

1) Să mergi la un dermatolog
2) Să încetezi cu tâmpenia aia periculoasă de solar? (cu siguranță asta îți va spune și doctorul)