| anonim_4396 a întrebat:

Am o gramada de cosuri in jurul nasului si pe frunte! folosesc o solutie anti acnee si o crema dar totusi nu isi face efectul! a si pe nas am puncte negre arata oribil! am 14 ani!

4 răspunsuri:
| Paris a răspuns:

Eeee, ai 14 ani, esti adolescenta, in perioada pubertatii, este imposibil sa ai un ten de bebelus deocamdata. Ai grija de fata, spal-o, aplica-i masti naturiste in limita bunului simt, sa nu stai sa freci cu malai tenul pana iti da sangele. Ai grija sa nu umbli la cosulete, ca s-ar putea sa ramane semne urate. In rest, asteapta sa mai cresti putin si fata ta, va deveni mai ceva decat a divelor de la hollywood. besitos

| AleandraIleana98 a răspuns:

Cu problema asta ma confrunt si eu dar eu am citit intr-o revista ca e bine sa pui felii de rosii pe zonele cu cosuri stai o jumatate de ora intinsa cu rosia iar apoi te clatari cu apa calda eu am incercat si a reusit cat de cat. Sper sa iti fie de folos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga, asa e virsta si nu cred ca e nevoie sa folosesti aceste solutii cu timpul singur dispar.

| Patiii. a răspuns:

14! La fel si eu.In primul rand sa nu iti sotrci niciun cos ca sa nu iti ramana semne.Ar fi bine sa nu atingi cu mainile murdare fata, ci sa te speli mai intai, altfel risti sa infectezi acneea si sa antrenezi bacteriile de pe fata.Nu e bine sa aplici pe acnee orice crema de farmacie sau recomandata de altcineva.Toate produsele pe care le folosesti tu iti pot agresa pielea.Indicat e sa te duci la un specialist-doctor dermatolog, iar el iti va da sfaturile necesare.