| 39anonim39 a întrebat:

Am o întrebare.
Dacă țin o haină în apă la înmuiat, va fi afectată în vreun fel? Se deteriorează cumva mai repede?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Atunci, poti s-o speli acasă, linistit(ă). Nu se intâmplă nimic, dacă o ții in apă caldă cu detergent câteva ore, fiindcă nu o ții in clor incat să se distrugă materialul. Paște Fericit!

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă nu ai de gând să o ții cu zilele, nu.
Dar ai grijă, in functie de tipul de material, unele haine e bine să fie duse la curatatorie, din cauza faptului că dacă le speli acasă, se șifonează foarte tare, incât nici cu fierul de călcat nu le mai poțiîndrepta, fiindcă o temperatura prea inaltă deteriorează (arde) materialul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se, dar la prima s-ar putea să și schimbe dimensiunile, să devinp mai strămtă, mai scurtă.

| LittlePoppy a răspuns:

Se dizolva mizeria mai repede.
Asta o data. Daca o faci in mod repetat, si fibra (din care e facuta haina) se va deteriora.

| 39anonim39 explică (pentru floresdemayo):

Materialul hainei este din bumbac.

| darrio2007 a răspuns:

Daca o tii cateva ore, inainte de a o spala, nu se intampla nimic.

| 39anonim39 explică:

Dacă o țin până la aproximativ 10 zile în apă, va rezista materialul?

| MihaelaDart a răspuns (pentru 39anonim39):

De ce atat de mult? De obicei pentru a scoate petele mai bine se tine circa 24 de ore, nu mai mult, astfel apa se impute si haina capata miros urat de mazga, posibilitatea de a aparea mucegai.