| Furnicuta000 a întrebat:

Am o intrebare pentru fete si femei: mai poarta cineva blugi skinny? Eu vad peste tot numai blugi largi, unii foarte largi, chiar si foarte lungi. Stiu ca asa e moda, ca cei skinny sunt demodati. Poate eu sunt demodata dar mi se pare ca pe unele fete le avantajeaza mai mult decat blugii aia de inoata in ei si le fac sa arate de parca merg pe camp nu la mall. Si la care se adauga de cele mai multe ori bluze/hanorace si geci oversized(foarte largi) care le inghit la propriu. Aici am fost putin rea, stiu. Dar intrebarea mea e: de ce? Adica daca o sa ziceti ca e mai confortabil...este. dar la fel de confortabil ma simt si intr-o bluza sau niste pantaloni care sunt pe masura mea, nu cu 4 nr mai mari, cel putin eu asa zic...

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Porti ce iti place si ce te avantajeaza. Port si varianta skinny pentru ca ma simt mai comod in ei, dar si pe cei drepti.

| ioana748 a răspuns:

Nu sunt demodati. Ambele stiluri sunt ok. Va imbracati cum va simtiti bine.

| blairelovesmusic a răspuns:

Eu sunt fana a blugilor largi si evazati, am doar blugi de tipurile astea in garderoba. Nu-mi plac deloc blugii skinny. Nici nu-mi sta bine cu ei fiindca am kilograme in plus. Purtam inainte cand eram slaba. Acum port culori inchise mai mult decat culori deschise (totusi tot mai am haine deschise la culoare). Desi port des negru tot mai iubesc culoarea roz.

| DarknLight a răspuns:

La pantaloni, aprob. happy
Eu una cel puțin, la kilogramele mele, mi-ar sta monstruos cu niște pantaloni lălâi. Sunt fană skinny pantaloni. laughing) Chiar cei îndoiți jos, mi se pare că mă arată ceva mai slabă și-mi și respiră gleznele/picioarele mai bine cu ei ușor suflecați. happy

Însă cu lălâul în partea de sus sunt pro. Nu aș vrea să arăt ceva inestetic și nici să cad pradă vreunei răutăți, dar nici să deranjez prin forme diforme și mari laughing) în partea de sus a corpului. Așadar depinde, zic, cu moda asta și de ce poate fiecare să arată și expună în valoare și ce nu. Spre exemplu eu chiar așa mă îmbrac pentru a mă simți confortabil, dar și pentru că am forma măr a corpului și fiind deja cu surplus adipos, nu prea am ce să arăt în haine foarte skinny. laughing) Însă având picioare drepte și oricum picioare aproape unite, nu aș dori să mă împiedic de un surplus de material între picioare. laughing)
Deci cum spuneam, depinde de fiecare și de preferința fiecărui.

Însă da, dacă o luăm după trend, am observat că moda e ciclică și că azi deși în timpul AI-ului și a dronelor și a roboților ce ne vor recruta și angaja, moda pantalonilor a cam redevenit cea din 80, 90, din zona Hippie, disco happy a pantalonilor evazați, lălâi cu talie înaltă. Însă cumva îndreptați în zona mai cargo, militară și masculină chiar. De fapt cred că e mai mult o combinație între zona disco/hippie și zona cargo/militară/masculinizată.
Asta este moda, n-avem ce face. Fie că ne place, fie că nu. Însă cum spuneam, nu e pentru oricine. De altfel nici moda disco nu era pentru oricine. O fată endomorfă de la vremea aia, nu prea putea purta blugii ăia lălâi, dar strâmți pe burtă și bluzele deasupra buricului și să-și fi lăsat buricul la vedere. La fel cum prea multe sarmale, ori părul tapat, la fel nu o avantaja pe fix aceeași fată endomorfă. happy
Deși dacă observăm bine, cumva moda în sine, a fost creionată pentru un tipar standar și unic. Nu pentru marea majoritate și unicitate a fiecăruia.
Eu zic că e fain să fii și adaptabil la noile tranduri mereu însă trandul nu luat mot a mot ci reajustat fiecare pentru corpul lui, chiar un gust al lui personal (însă de bun simț, adică dacă chiar nu ai ce să arăți, mai bine nu te expui, ci te îmbraci decent, dar cu gust evident, cum la fel țin să cred că este foarte important și vibeul interior, adică degeaba încerci prea mult să te îmbraci elegant doar pentru că ai un job mai office, dacă tu nu emani acea strictețe și acea rigoare din postura unui costum ori acea eleganță din postura unui outfit prea elegant ci respecți normele, dacă spre exemplu lucri la o bancă sau ca profesor, dar nu-ți pui tocuri de 10, 15 cm, dacă nu ai totuși o oarece personalitate Alfa sau chiar narcisică și nu porți cămeși prea decoltate sau fuste prea mulate dacă nu ai nici o minimă senzualitate sau chiar se×ualite ce-ți curge prin pori ci te îmbraci basic din outfitul cerut.) cam așa văd eu moda cea mai reală și bună.

Dar ca să revin puțin la subiectul cu senzualitatea și se×ualitatea și personalitatea versus modă. Țin să cred că totuși haina îl face oleacă pe om sau haina îl exprimă pe om. Și oricât ai încerca să pari altceva nu o să poți.
Adică dacă în tine există un fel a de fi, un tipar, haina trebuie să exprime doar aia. Altfel va fi ca și când papagalul îl pui să stea treaz noaptea și bufnița ziua. happy
Dacă ești genul mai antisocial, nu prea merge să pui culori pe tine, genul mehhh, nu prea are ce să emane lângă oameni, lângă soare, lângă natură ci un negru te va prinde mai bine. La fel cum un visător/idealist, oricât de realist s-ar lupta să devină, parcă va părea doar un câine care latră dar nu și mușcă îmbrăcat în haine prea închise.
La fel cum un om prea relaxat și chiar lipsit de tipare și programme nu prea are ce să caute la costum și costumul îl va face să pară doar un clovn.

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Mie imi plac sunt fun skinny. Doar din astia am in dulap. Sincer acum nici nu prea ma intereseaza moda si chestiile astea. Eu ma imbrac cum ma simt bine

| Ghostxs a răspuns:

Fiecare se imbraca cum vrea, dar majoritatea aleg haine largi pentru ca nu se simt comfortabili in legatura cu greutatea lor, sau pentru ca pur si simplu nu le plac hainele skinny.

| Amnasnsbbbsjs a răspuns:

Si skinny sunt inca la moda sa zicem dar de ex eu port aceia wide adica cei care " sunt cu 4 masuri mai marii"ei nu sunt mari daca ar fi marii daca sr fi mari ar cadea dar si ei au beneficii, in2024 ne intereseaza mai mult sa ne simtim bine in corpul nostru, persoanele poarta ce le avantajează, o persoana foarte nu e prea avantajata in skinny jeans dar depinde in primul rand in ce te simti mai binee