| maraa_9303 a întrebat:

Am o mare rugaminte, am parul deteriorat stie cineva niste produse foarte bune pentru tipul acesta de par si eventual niste masti naturiste? Multumesc anticipat. dau fundita:*

Răspuns Câştigător
| veveroi a răspuns:

Din propria experienta iti spun ca masca cu galbenus de ou, ulei de ricin, ulei de masline, usturoi(stai linistita n-o sa miroasa) si miere este excelenta de 2 ori pe saptamana.

produse pentur par deteriorat sunt cele de la gliss-total repair 19 sampon balsam si o masca mi se pare.eu nu am folosit si masca dar oricum samponul si mai ales balsamul erau geniale.adica mie imi erau bune.

incearca sa nu mai folosesti produse care iti strica textura firului de par mai ales acum ca este si deteriorat pentru ca risti sa ramai cu ceteva fire fiind foarte fragil

acum ca vine vara ai face bine sa dai cu o crema protectoare inainte sa iesi afara care sa nu ti-l arda

si nu uita sa te tunzi regulat, conteaza foarte mult

ai grija de tine!:*

6 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

* Se aplica o masca pentru par preparata din doua galbenusuri proaspete si 50 ml de bere. Se intinde masca pe par, se maseaza totodata si scalpul, se acopera capul cu un prosop si se lasa 30 de minute.
* Se clateste bine parul dupa spalare cu decoct de iarba mare, masand scalpul. Decoctul se prepara din 8 linguri de planta uscata la un litru apa.
* Se prepara o lotiune regeneranta din 3 lingurite de ulei de masline cald si doua linguri zeama de lamaie. Se pun intr-o sticluta, se amesteca bine si se aplica pe parul proaspat spalat, masand bine scalpul. Se acopera capul cu un prosop. Dupa 30 de minute se spala.
* Dupa spalare, se maseaza scalpul, umezind bine si firele de par cu infuzie din coada-calului, lumanarica si urzica. Infuzia se poate folosi si pentru calmarea scalpului iritat. Se amesteca plantele in proportii egale, se pun doua linguri intr-un vas de portelan, se toarna peste ele 3 cani de apa, se acopera si se lasa 15 minute. Se foloseste pe parul curat, dupa clatire. Se lasa sa se usuce de la sine.
* Se prepara un balsam din ou proaspat, o lingura de ulei de masline, doua linguri de suc proaspat de portocala sau lamaie, o lingurita de miere si se aplica pe parul proaspat spalat, masand bine scalpul. Dupa 10 minute se clateste cu apa calda.
* Se pun doua linguri cu zeama de lamaie sau otet in apa de clatire.
* Parul proaspat spalat se clateste cu infuzie de salvie, masand bine scalpul, pentru intarirea radacinii firului de par si pentru stimularea cresterii.
* Se prepara o lotiune din miere, otet de mere si apa calda. Se pun o lingurita de miere si una de otet la o cana de apa calda, se amesteca bine, se inmoaie pieptenele in lotiune si se trece de mai multe ori prin parul proaspat spalat. Dupa aplicare nu se mai clateste parul, ci se lasa sa se usuce de la sine.
* Se clateste parul cu infuzie de sovarv sau de urzica, pentru intarirea radacinii si pentru stimularea cresterii.

| Daria a răspuns:

Si eu am problema asta, din cauza ca am prul foarte cret si uscat pusr si simplu nu mai sta apa pe el deloc cand il spal.Am folosit mii de creme, parca si-au facut efectul un pic...Depinde si ce fel de par ai.
Ca si produse ti-as recomanda:
~Gerocossen(masca )
~Loreal-Elseve-Liss Intense
~Nivea-protection repair
~Yellow mask
~Sea of spa-hair mud mask
Acestea sunt produsele bune pentru aprul uscat, sper ca ti-am fost de folos. Fundita?:*
~

| ikram a răspuns:

Sampon 100% natural din trandafir http://atshopping.ro/product.php?id_product=33

| Xonia a răspuns:

Inainte cu o zi sa faci baie, seara date cu ulei de masline pe par, puneti un prosop in cap si dormi asa toata noaptea, iar ziua cealalta te speli normal pe cap
Mama foloseste asta o data la 2 saptamani, pentru ca i se deteriorase rau parul, iar acum e superb
Pa-pa

| Firefly a răspuns:

Daca varfurile sunt despicate si arse, mai bine ti le-ai tunde :)Niciun tratament nu le va mai repara.
http://www.util21.ro/......r-gras.htm

| pinky_2290 a răspuns:

Eu folosesc de la Avon Advance Techniques serul pentru varfurile deteriorate. Lasa parul stralucitor si matasos dupa fiecare utilizare, ba chiar are si un miros placut.