| Smile<33.! a întrebat:

Heyyy! nu stiti ceva remedii naturiste pentru parul uscat si deteriorat?happy.(am incercat fel si fel de masti de par si balsamuri[sau poate mai stiti voi ceva mai "tare"]).
p. s.:poate chiar ce ati incercat si voihappy!
>mersibig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alina a răspuns:

Eu am incercat masca cu ou... spargi 1 sau 2 oua, le amesteci, pui pasta in par, lasi sa actioneze, iar apoi clatesti bine parul happy

5 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Incearca susanul negru, daca gasesti in Ro. Il mananci in salate, in ciorbe (ca pe piper, numai ca e susan). Cam 1/2 lingurita pe zi timp de cateva satamani si cate mai putin. Asta este pentru interior. Pentru exterior sunt de acord cu carmensytah si andreea. In plus as pune poate cate 1-2 picaturi de ulei esential de lamaie ( e mai puternic decat lamaia), busuioc si mustel; poate si una de menta. Multa sanatate!

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Mastii cu ulei de ricin sau cu ulei de masline cauta pe google ca sunt multe.
Dar mai bine du-te la plafar am auzit ca sunt niste fiole bune pentru par si cu sampon

| carmensytah a răspuns:

Ulei de ricin sau masline amestecat cu 2 galbenusuri de oua, vitamina a, le amesteci si le pui in cap, stai 2 ore dupa care clatesti si te speli pe cap, dar poti folosi si doar uleiul de ricin sau masline.

| YLLL a răspuns:

Incearca placenta de la Kallos.

| ♥ŤяiŁµℓiŁµ ČяØĊ○Điℓµ♥ a răspuns:

Din cauza vopsitului prea des, permanentului, folosirea unei perii neadecvate sau a decolorarii parului acesta are de suferit iar aspectul lui este unul destul de neplacut, mai ales ca intotdeauna podoaba noastra capilara inspira delicatete si feminitate.
Desi pe piata exista o gramada de masti de par si tratamente, haideti sa-i oferim 2 remedii naturale pentru rehidratare.

1. Tratament cu zeama de lamaie
Stoarce 2 lamai, amesteca sucul obtinut cu 500ml de alcool de 45? Cu un tifon imbibat in acest amestec tamponeaza radacina parului pana cand termini tot amestecul. Dupa ce ai aplicat lotiunea, infasoara-ti capul intr-un prosop cald si lasa-l timp de 5 – 10 minute sa actioneze, dupa care spala-te pe cap normal.

2. Tratament cu ulei de masline si rozmarin
Amesteca 50ml de ulei de masline cu 3/4 linguita ulei esential de rozmarin si aplica amestecul pe par, de data aceasta pana la varfuri, unde trebuie sa insisti. Dupa aplicare inveleste-ti capul cu un prosop cald si lasa tratamentul sa actioneze 60 minute, dupa care spala-l cu sampon si aplica balsam.

Truc: daca ti se par complicate cele 2 tratamente de mai sus si te-ai hotarat sa cumperi un tratament de par/ masca hidratanta, este bine sa o aplici pe aceasta inainte de samponare pe parul ud, iar efectele se vor vedea mult mai rapid.