| T30D0RA a întrebat:

Am o pereche de tenisi albi si s-au cam ingalbenit. Nu se duce nici la spalat si nici cu clor. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| ceaiuldetei a răspuns:

Tristă soartă mai ai... Încearcă vopseaua textilă. Asta dacă tenișii tăi sunt din pânză.

Dacă nu sunt din pânză și sunt din alt material, ar trebui să meargă și ce au spus oamenii mai jos, cu Cif (tubul alb sau galben).

Din experiență (am nepoți dilii și îmi fac surprize și "bucurii" de multe ori, cu hainele și încălțările), aș putea să îți spun ce a mers la mine (și pentru țoale și pentru încălțări):

- clor (pune cu încredere, nu te zgârci), dar nu lăsa să zacă prea mult - trebuie să ai grijă, să nu îi arzi.

- pastă de dinți (vezi să nu fie de aia colorată, pentru că ai să faci curcubeu pe ei).

- amoniacul (diluat, da?) : pui separat amoniac, faci tot ce poți să iasă și după ce ai sfârșit cu amoniacul, pregătește puțină apă amestecată cu oțet și încearcă aceeași treabă

(înainte să îi speli - deci, după ce ai folosit amoniacul, aștepți un pic și pe urmă te folosești de apă și oțet și pe urmă îi clătești) happy

- aspirină - aspirina ajută să nu îți distrugă clorul țesătura (e multifuncțională). Folosește-te de ea cu încredere.

Pune vreo opt-zece aspirine, zdrobite, într-o cană plină pe trei sferturi cu apă. Așteaptă câteva minute și apoi, pune toată compoziția asta, pe țesătura tenișilor și lasă-i în pace vreun sfert de oră sau chiar douăzeci de minute.

Pe urmă, clătești bine papucii. Și ai grijă, atunci când îi clătești, să nu faci "du-te-vino" cu periuța, că îi vei rupe de la atâta frecat.

Important - să nu folosești oțetul de mere, că ți-i nenorocești (oțetul de mere e mai galben), așa că folosește oțetul simplu.

- sare. Iei sarea și periuța de dinți după tine la baie, te pui pe colacul de la budă și mângâi de zor tenișii.

Nu știu de combinațiile făcute de lămâie și bicarbonat, așa că nu zic nimic, pentru că nu vreau să zic tâmpenii și pe urmă să mă înjuri pe mine.

În orice caz, ia ca omul o periuță de dinți, scapă clor pe material, freacă până îți vine rău și vezi ce iese.

Dacă nu ai la îndemână vopsea textilă, dă-i cu Cif (indiferent ce sticlă ai prin baie sau bucătărie) pe țesătură până amețești și folosește o perie mai mică (e foarte bună și aia de dinți, nu doar de mâini sau de haine).

Dacă nici astea nu merg, cineva e impotriva ta, așa că trebuie să îți cumperi alții. Lucruri mai sunt și lucruri au mai fost. Nu te aștepta să țină prea mult. Fiecare are un timp al lui. Important e să îi îngrijești cum trebuie și să îi păstrezi într-o formă bună cât mai mult timp, însă când nu se mai poate și nu se mai poate, trebuie să îți iei "pa" de la ei și să mergi mai departe.

Dacă folosești mai multe chestii din ce e scris aici: îți va lua mai mult timp (eu am aflat în 26 de ani de ele : ) și cu multe surprize de-a lungul anilor), dar să știi că efortul merită. Sper să te ajute informațiile. Spor!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dă cu vanis pe ei, sau cu cif.

| JustMusic a răspuns:

Incearca cu zeama de lamaie, asta albeste sau cu bicarbonat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Incearca cu Vanish.
Te pup!

| JustMe34 a răspuns:

Da cu cif pentru albirea papucilor. Functioneaza

| Capriciu a răspuns:

Cred ca tenisii tai nu se vor mai curati asa ca cumparati altii si alta culoare.

| Anne2000 a răspuns:

Pai spalai la masina de spalat inecati in vanish sau daca nu ia 5 lamai, stoarcele intr-un lighean sau inca mai multe lamai si ii freci cu peria inecati in zeama de lamaie. Alta solutie draguta mea nu este. Adica este, iti cumperi altii. :*