| Christina_7735 a întrebat:

Am o prietena care are 15 ani, iar de la 14 ani i-au aparut vergeturi si nu stie cum sa scape de ele. De ce i-au aparut si cum poate scapa de ele? Dau funda! Multumeschappy

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ele apar de la îngrășare bruscă. Nu va scăpa de ele.
Dacă sunt roșiatice poate aplica cremă cu alantoină, vitamina A/E, elastină, colagen care să ajute la o elasticitate care să nu rupă țesutul pielii.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
| topsecretname a răspuns:

Buna.Vergeturile nu apar numai de la ingrasare/slabire brusca cum crede toata lumea, ci si de la schimbarile hormonale prin care trecem toti in perioada adolescentei(70% din adolescenti au).Nu prea poate scapa de ele.Ca in raspunsurile de mai jos,daca sunt rosii,poate da cu o crema, daca sunt deja alb-sidef, asa ramansad

| mazzudance a răspuns:

Vergeturile se datoreaza schimbarii volumului corpului.O persoana care slabeste brusc risca sa-i apara aceste vergeturi.Ca sa intelegi mai bine poti sa te gandesti la o femeie gravida, burta acesteia creste( pielea intinzandu-se) si se rup fibrele elastice.Aceste vergeturi se datoreaza si disfunctiei a unei glande ce produce hormoni de stres, dar adesea intalnita cauza este prima, adica schimbaer brusca a volumului.Pentru a scapa de aceste vergeturi sunt multe modalitati: nenumarate operatii, tratamente laser, dar cel mai necostisitor mod este acela de a gasi o crema(lotiune) care le poate indeparta.Pritena ta poate incerca un tratament naturist( poate sa meargala o farmacie de naturiste si intrbi daca are o crema pentru vergeturi).Dar nu uita ca trebuie sa o faca din timp ...ca efectul sa fie unul destul de bunwinkingTrebuie sa aiba si putina rabdare, pentru ca nu vor disparea instantaneu.Baftabatting eyelasheslove struck