| MititiCa a întrebat:

Am o problema cu acneea, nu e mare, dar exista. avea niste punctulete rosii pe fata in jurul gurii, si pe obraji, si am mers la dermatolog. [mi-a zis ca am chistulete] mi-a dat tratament pe 3 luni cu Skinoren crema si Isotrexin gel. in prima saptamana de tratament ma usturat ingrozitor si ma si manca.

dupa saptamana respectiva mi-au aparut niste bubite mici, ca si cum as fi avut cosuri sub pile pe toata partea stanga inclusiv pe pleoapa. mi-au trecut dupa alte 2 saptamana de tratament, si acum la 2 luni jumatate am cosuri pe frunte. si se simt foarte tare. nu mai scap de ele. nici nu ma mai fac cu tratamentu. in loc sa mi le amerioleze mi-au aparut mai multe si mai urate.

ce sa fac acum sa`mi dispara cosii, dati`mi ceva retele naturiste, sau ceva de la ce sa treaca va rogsad.

fundita+vothappy

PS: am mai pus odata intrebarea, mda nu am primit raspunsuri atata de satisfacatoarebig grin

Răspuns Câştigător
| UnuSimplu a răspuns:

Buna.iti dau din 'tratamentul meu' happy
Argila + lapte cel mai simplu mod de a scapa de cosuri

3) Cea mai obisnuita este masca din albus de ou batut spuma si amestecat cu 1 lingurita de zeama de lamaie. Acesta masca poate fi folosita si numai cand dorim sa aratam bine si sa facem ridurile invizibile. Indepartarea albusului se face cu un tampon de vata, fara a freca.

2) Amestecati sucul de la o jumatate de lamaie cu o jumatate de pahar de faina de ovaz si albusul unui ou

4) Pentru indepartarea stratului de celule moarte amestecam albusul de ou cu doua lingurite de malai. Dupa uscare frecam cu o panza fina si uscata, apoi spalam obrazul cu apa calduta.

7) Se zdrobeste bine o jumatate de banana, la care se adauga o lingurita de miere, se omogenizeaza si se aplica pe piele. Dupa 20 de minute se spala cu apa calda

8) Pisezi foarte bine un mar, adaugi o lingurita de lamaie si o lingurita de zeama de lamaie. Aplica masca fata si clateste-te cu apa caldura dupa 10-15 minute

1 răspuns:
| danutza_2917 a răspuns:

Daca tu zici ca ti-au aparut mai multe, desi in mod normal dupa 6-8 saptamani tratamentul trebuia sa isi faca efectul inseamna ca nu ti se potriveste. Trebuie in primul rand aflata cauza acneei si tratata.
pot sa-ti recomand o cura naturista dar am nevoie de mai multe detalii, contacteaza-ma pe id dpocaznoi@yahoo.com