| SalutFrate112 a întrebat:

Salut,vreau sa va zic si eu povestea mea...Ba m-am saturat sa am cosuri pe fata, am fost pana acum la dermatolog de 7 sau 8 ori..Tot felul de prostii, epiduo, zineryt, skinoren si multe altele.Pot sa zic ca mi-au trecut cu ele, dar cand am renuntat la produs in maxim 2 sapt mi-au aparut iar.Am urme pe fata ca dracu de urate, acum 4 zile am terminat tratament cu epiduo si mi-au iesit cosuri frate..Nu ma suport acest lucru, am de la 13 ani cosuri..Cum s-a nimerit fix eu sa am cosuri ma? Mama, tata si nimeni din familia nu a avut, eu am.Ce as putea sa fac, sa scap de saraciile astea jegoase? ps:am 16 ani, ten uleios(gras cred) si cu destul de multe cosuri micute, in general obraji, barbie si frunte(mai putin pe frunte.).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

În cazul în care, ai un ten uleios și cu tendință acneică, atât dimineața, cât și seara, zilnic, trebuie să îti cureti tenul cu un gel de curatare pentru acest tip de ten.
La fel cum îți speli dinții, corpul, trebuie să iti cureți fața cu un asemenea produs. Nu există pauză sau să renunți la acel produs.
Recomandările mele ar fi:
1. https://www.drmax.ro/......0-ml-avene
2. https://www.drmax.ro/gel-spumant-purifiant-effaclar-400ml-la-roche-posay
Aceste două geluri de curățare funcționează și în cazul tenului meu, care este la fel, gras și cu tendință acneică.
Important este ca după ce iti cureți tenul cu un asemenea produs, să îl hidratezi după, fie cu o cremă, serum sau lotiune.
Altfel, îti va usca fața.
O cremă pe care o poți folosi tot în scopul combaterii acneei este effaclar duo.
Iti recomand să cumperi produsele de la farmacii fizice și nu să le comanzi online.
Am avut eu o surpriză neplăcută la ultima comandă.
Dacă mergi la dermatolog, urmează acel tratament, altfel, degeaba mai mergi.

| SalutFrate112 explică (pentru Ofiintă):

Am urmat acel tratament, exact cat mi-a spus dermatolog-ul, daca mi-a zis sa il folosesc 1-2-3 luni, l-am folosit fara nici o problema.Mi-au disparut cosurile, imi reapar dupa maxim 2-3 sapt de la renuntarea produsului.

| Ofiintă a răspuns (pentru SalutFrate112):

Încearcă să-i explici asta sau procedează după cum ti-am sugerat în raspunsul anterior.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dietă. Caută.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Povesteste-ne un pic despre dieta ta.

| SalutFrate112 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu tie am vrut sa iti raspund cu *am urmat acel tratament*, despre dieta mea:Nu mananc sarat/dulciuri/nu beau suc sau fumez.Tin o dieta destul de buna, poate ca nu ai sa ma crezi dar asa este pentru ca am problema cu stomacu de cand sunt mic (gastrita)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SalutFrate112):

Mai mult ma interesa prajelile/grasimile. De acolo vine de multe ori buba. Incearca un regim vegetarian cit mai raw cu putinta, pe cit posibil fierturi/gratarele in loc de prajeli, si mai discutam dupa aia. Incearca sa elimini si lacatatele o perioada, sau foloseste doar de acelea cu grasimi cit mai putine. Si eu am probleme diverse cu pielea cam de cand ma stiu, acum am 40 de ani, si in timp am constatat ca modul in care se manifesta problemele depinde FOARTE MULT de regimul meu alimentar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu, am trecut prin asta, cremele functioneaza doar pe moment si trateaza doar ce e la suprafata nu poate trata si ce e in interiorul corpului tau pentru ca asta tine de hormoni si pubertate.
Doar cu trecerea varstei se va vindeca complet din punctul meu de vedere cand corpul trece de faza pubertatii.
Un alt mit in vindecarea cosurilor ar fi sexul daca te incanta ideea.
Eu am incercat, n-a mers, dar experienta e placuta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

E mit sexul, confirm si eu, la fel cum confirm ca merita incercat. Chiar daca nu te scapa de cosuri, te scapa de altele... desi e si posibilitatea sa iti dea alte probleme, desigur. happy

| KR0NSTADT a răspuns:

Fii atent aici: dă-le dracului de produse ultra-comerciale!
Pentru tenul tău gras este recomandat săpunul cu glicerină. Acel săpun făcut natural, nu prin procesări industriale. De ce? Fiindcă îți curăță pielea de excesul de sebum și hidratează în același timp. Atenție și la alimentație!
Pe cât posibil, ocolește fast-food care conține prăjeli în uleiuri.
Săpunuri bune găsești la micile magazine naturiste. Folosește-l de cel puțin două ori pe zi, în special seara și dimineața. Succes! happy

| SalutFrate112 explică:

Frate esti cel mai prost om pe care l-am vazut in toata viata mea, nu duminica.Am scris obraji si barbie idiotule, mars la somn si lasa altii sa raspunda, pe care ai intereseaza despre problema mea nu despre gramatica mea.

| AnnaAnna27 a răspuns:

Eu am avut aceeasi problema, si am i cercat tot felul de creme, si doctorul meu de familie mi-a spus sa incerc cu apa termala si flocinolon, seara imi dadeam cu apa termala si o lasam sa se usuce fara sa o sterg dupa fata, apoi imi dadeam cu flocinolon si mi-au trecut, dar totusi daca nu ai fost la dermatolog ar trebui sa mergi pentdu ca oricine iti poate da un sfat din experienta proprie, dar difera de la persoana la persoana, pot fi N motive pentru care iti apar