| MititiCa a întrebat:

Buna fetelor, sper sa ma puteti ajuta intr-o problemastraight face.

Deci, am fost acum vreo 3 luni la un consult dermatologic, si mi-a spus Doamna dermatolog, ca as avea niste chistulete [aveam mutle pete in jurul gurii, si pe obraji] asa ca mi-a dat 3 luni de tratament cu Skinoren crema si Izotrexin gel. Bun, am folosit tratamentul aproape 2 luni consecutiv, si ma`m umplut de bubite pe fata [parca era un fel de alergie] aveam si pe ploape. au trecut bubitele dupa vreo 2 saptamani, si apoi mi-au aparut pe frunte niste cosiiiiix(. groazniciiiiii! am intrerupt tratamentul de tot! [trebuia sa il folosesc vreo 3 luni, eu l`am folosit vreo 2 luni jumate]. Si dupa minunatul tratament am ramas cu niste cosuri oribile pe frunte, parca sunt niste umflaturi, care nu trec cu orice m`as spala [am sapun gel de la bioderma]. nu mai stiu ce sa mai facsad. arata oribil de`a dreptustraight face.

imi ziceti si mie ce as putea folosii, cu ce tratamente m`as putea da?sad.

sau stie cineva de la ce mi-au ramas cosii aia pe frunte, desi tratamentul trebuia sa`mi curete fata definitivstraight face. el a facut`o mai naspasad.

ajutati`ma va rogsad [ofer dorita fundita si voturi]

Multumesc anticipat, si numai bine:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jena0000 a răspuns:

Cel mai sigur este posibil sa fi facut o rectie alergica la unele dintre produsele folosite. Cel mai bine este sa te duci la medic dermatolog din nou si sa iti faci si niste teste sa vezi daca esti alegica sa nu mai alte suprize si este bine sa nu mai folosti apa pentru spalat pe fata. Cel mai bine sa folosesti o lotiune poate si apa are o actiune asupra pielii. In primul rand ar fi bine sa faci si un mic regim sau o dieta sa renunti la anumite produse care subt toxice orgamismului sau poate sa tii macar 3 luni sa vezi daca are efect. De ce trei luni? Pentru ca dupa trei se vede efectul la orice regim sau tratament medicamentos. Poate fi greu dar poate cu putina ambitie mai ales ce tine de frumusete poti reusi. Produsele pentru ten gras usuca fata. Tine minte renunta la apa pentru curatarea tenului.(numai la fata)

3 răspunsuri:
| Necrophagist a răspuns:

Atât acidul azelaic cât şi isotrexinul nu pot fi responsabile pentru astfel de erupţii.Ia clorfeniramin şi renunţă la produse animale, asta ar duce la o detoxifiere a pielii

| MuñequitaLoka a răspuns:

Bune. eu iti recomand sa revii la dermatolog. deoarece nu e sigur ca de la acel tratament ai facut cosuri. eu folosesc isotrexinul impreuna cu bioderma si pentru mine e chiar foarte folositor. deci iti recomand sa mergi la dermatolog, poare ai facut o reactie alergica la careva din produse sau pur si simplu ti-au aparut mai multe cosuri si nu de la acest tratament
iti recomand sa nu pui orice crema pe fata asa dupa ureche, mai ales acum cand ti-au iesit atatea bubite

sper sa poti sa-ti rezolvi problema

| akiki a răspuns:

Sa stii ca gelul de la bioderma nu este bun, deoarece iti usuca tenul. eu am fol brevvoxyl, produs recomandat de un medic dermatolog. functioneaza destul de greu(3 luni) dar dupa 3 luni fata mea arata mult mai bine. nu numai ca nu mai am cosuri, dar mi.au disparut toate punctele negre si orice alt ceva. este putin cam puternic, cel putin in prima saptamana dar functioneaza. cauta pe net si gasesti si alte pareri despre brevoxyl! mult succes!