| Lumideea a întrebat:

Am o trusa de machiaj, expira in 2018. oare daca in continuare o folosesc dupa ce "expira" s-ar putea intampla ceva? thinking

6 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Când este pus un termen de valabilitate, sunt luate în calcul diverse condiții, cum ar fi că produsul nu este ținut în cel mai bun mediu(la o temperatură prea mare, la o temperatură prea mică etc), astfel ca niște condiții mai puțin prielnice să nu-și pună amprenta pe produs înainte de termenul de valabilitate.
Produsele cosmetice se pot folosi și după ce expiră, DOAR dacă nu își schimbă textura și/sau mirosul. Dacă se întâmplă asta, neapărat aruncă-le

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea este sa nu o mai folosești... poate sa o mai folosești maxim 2 luni după ce a expirat oricum nu încurajez

| bubu12234 a răspuns:

Pai cand expira inseamna ca isi schimba consistenta chimica, vei putea avea niste reactii la contactul cu pielea, alergii mai ales.

| Andrea39 a răspuns:

Nu ar avea mare lucru. Daca folosesti o baza pentru machiaj nu are absolut nimic. Dar daca i se schimba consistenta sfatul meu este sa nu o mai folosesti.

| MDRLC a răspuns:

Sfatul meu ar fi s-o folosești pana atunci. Daca nu se schimba consistenta și e încă bună foloseste-o...produsele de make-up nu expira exact în acea data mai țin vreo 2-3 luni.

| CosmeticsRomania a răspuns:

Buna. Daca esti in cautarea unui set de pensule pentru make-up ti-l recomand pe acesta: https://www.olx.ro/......9AZ6N.html