| Felisity a întrebat:

Dacă după 14 ianuarie Windows 7 expiră sistemul va putea fi protejat în continuare de un antivirus? Eu folosesc Bitdefender.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Windows 7 nu expira, doar ca nu va mai avea suport tehnic de la Microsoft (nu vor mai fi update). Asa fiind sigur ca poti folosi orice program antivirus, inclusiv Bitdefender, si calculatorul tau va fi protejat.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,dar numai primeste update de securitate de la Microsoft, plus ca in viitor anumite programe numai vor oferi nici ele update, acelasi soarta va avea ca windows xp, sfatul meu treci pe windows 10

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Securitatea de o da Microsoft e o minciuna sa-i faca pe nestiutori sa faca upgrade inutil la o versiune de Windows care sigur nu va merge corect in urmatorii 5 ani si sa cumpere PC de 3000 euro ca abia cu chiu cu vai sa mearga sa intre pe Facebook de pe Windows 10.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai nevoie de pc de 3000 de euro pentru win 10, acest sistem de operare merge si pe un laptop de 200 de euro, vb din propia experienta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu am un laptop de 300 euro si merge ca naiba, da merge, chiar daca Win10 nu ma lasa sa dezactivez complet transparenta cu blur si clipoceste ecranul din 3 in 3 minute, ba e opac, ba e transparent. Desi acum ca am SSD porneste in doar 10 secunde, e inutilizabil pe partea de browsing deoarece am lag cand scriu un mesaj sau un mail. Pe Manjaro merge excelent acel laptop si se deschide aproape instant. Partea cu 3000 euro am exagerat-o dar prinzi ideea laughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu cand am cumparat laptopul care a costat 1000 de euro mergea ca naiba pana cand i-am pus un ssd, ieri am facut unu de 200 de euro si chiar mergea bine, un Asus

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Asus X540SA here. Stiu, in 2019/2020 fara stocare pe solid state sau flash e inutilizabil orice dispozitiv, nu numai laptopurile, gandeste-te la un telefon cat de oribil s-ar misca pe HDD normal, am avut mai de mult emulator si era teroare, nici Chrome nu se deschide (pe Android 3. ceva si aveam host Windows 7). In prezent emulatorul ala (Bluestacks) daca te vede cu sub 8GB de RAM si fara SSD deja iti da avertizare la notificari sa nu te astepti sa mearga corect.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ala l-am facut ieri, dar fara ssd

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

A pornit lent nu-i asa?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai are hdd de 5400 rpm, Toshiba, nu am pretenti de genu, intra in windows in 20 secunde