| Xeniaa a întrebat:

Am ochii albastri cum sa ma machez?

19 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Pentru un machiaj de zi, fardeaza-te cu nuante de auriu, maro, ciocolatiu, roz, portocaliu, lila, rosu, piersica, galben (se poarta foarte mult galbenul pentru ochi, deoarece ofera un aer de luminozitate). Pentru machiajul de seara, foloseste nuante de mov intens, smokey eyes negru si gri sau doar cu mov, indigo, violet. Evita nuantele de albastru si verde, deoarece nu iti vor pune deloc in evidenta ochii. Creionul de ochi poate fi negru sau maro. De asemenea, foloseste mascara neagra sau maro. Ba chiar poti sa folosesti si mascara colorata, dar ai grija, deoarece rimelul colorat este de evitat in realizarea machiajului de zi. Rujul sau gloss-ul depind de culoarea pielii mai ales: daca ai tenul deschis, da-te cu nuante de roz spre mov, zmeuriu, corai, rosu. Daca ai tenul mai inchis foloseste nuante nude, rozuri deschise sau piersica. Sper ca te-am ajutat!

| кαтнєяιιηєPιєяcє a răspuns:

Bună happy. La ochii albaștri, se potrivesc culorile închise, de exemplu verde, roșu, negru, mov, galben, portocaliu sau ab happy. Succes

| GabiiHaș a răspuns:

Aici gasesti o gramada

http://www.google.ro/......tp?/search

| notsurewhoiam a răspuns:

Cu negru pentru ca accentueaza foarte bine culoarea si incearca sa eviti verde si galben si clar fara albastrukiss

| Lola23 a răspuns:

Ochii albastri sunt frumosi(spun asta pentru ca si eu amhee hee ) si nu iti recomand sa te machiezi dar ai putea sa te dai cu un pic de rimel nu foarte mult si un ruj deschis... ceva naturalwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunt albastri deschisi ci culori inchise daca sunt albastri inchisi cu culori deschise

| DanceWithTheLittleGirl a răspuns:

Cu culori inchise negru, maro, gri niciodata sa nu te machezi cu albastru sau altceva ca-s cele mai urate culori. deci ceva inchis, nu uita si un ruj rosu care sa-ti mai coloreze buzele. de preferat un rosu mai spre mov depinde cum te prinde mai bine vezi si tu bafta!

| DLeonard a răspuns:

Cum se macheaza si restul fetelor!?

| Skm a răspuns:

Te poţi machia cu roz, albastru, violet, argintiu. :)
Uite: http://www.stilfeminin.ro/......hilor.html

| Gumiix a răspuns:

Cu culori inchise. Negru, maro, arginitu, gri. O sa tii scoata in evidenta. Eu iti recomand sa iti faci cu tus negru o liniuta deasupra genelor si sa folosesti mascara neagra pentru volum. O sa iti scoata ochii in evidenta foarte bine. happy

fundita? love struck

| CynthiaB a răspuns:

Cu negru sau nuante inchise pentru a ii evidentia.

| Francescaa a răspuns:

Dacă te încăpăţînezi să te dai doar cu albastru în jurul ochilor tăi albaştri, greşeşti amarnic. O regulă a machiajului zice să nu folosim farduri de exact aceeaşi nuanţă ca şi irisul. Asta va estompa, de fapt, culoarea ochilor şi va duce către un efect şters. Dacă vrei să scoţi culoarea ochilor în evidenţă, alege culorile complementare lor. Pe cercul cromatic, diametral opus de albastru, avem portocaliul, dar asta nu înseamnă că trebuie să porţi anume această nuanţă (uşurare? hehe), deşi ai putea. În schimb, asta ne sugerează că la ochii albaştri merg foarte bine nuanţele calde de auriu, ciocolatiu, rozuri, bronzuri, cupru, marouri calde. Make-up artiştii recomandă cu mare căldură şi violetul, argintiul, piersică, lavandă, trandafiriu.

| larisaionela a răspuns:

Eu tot ochii albastri ii i-am si de obicei imi dau cu mov.alb.portocaliu si foarte putin albastru

| princces a răspuns:

Cu negru, auriu, gri, argintiu, galben si portocaliu si violet