| LadyLilith a întrebat:

Am parul blond inchis, momentan sunt vopsita roscata. Dar parul meu nu tine nici o culoare. Am avut si suvite negre. Acum 2 saptamani m-am vopsit cu Palette Deluxe Rosu Intensiv, si acum dupa a treia spalare arata roz. S-a dus total culoare. Nici o vopsea de roscat nu tine, nici Garnier, nici Syoss, nici Palette. Ce sa fac?

6 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Incerca vopseaua wella, prinde foarte bine si culorile persista.

| danielaxyz a răspuns:

Limpezeste-te cu apa in care ai adaugat putin otet

| LadyLilith explică:

Da,dar Wella si L'oreal nu sunt atat de rosii.E un roscat mai inchis... Desi am tenul foarte deschis, poate ca mi-ar sta mai bine un rosu mai inchis, dar eu sunt innebunita dupa rosul tipator!

| BuGz a răspuns:

Indiferent daca te vopsesti acasa ori la salon, telul e ca noua culoare sa iti reziste cat mai mult pe par. Exista cateva trucuri care te pot ajuta sa ramai cu ceva bani in buzunar, rarind vizitele la salon, si sa dispui si de mai mult timp liber.

Conform sheknows.com, ideal e sa te vopsesti la fiecare 6 saptamani. Daca, insa, culoarea aleasa e roscat, e posibil sa fie nevoie sa micsorezi aceasta perioada, repetand procedura la 4 saptamani. Rosul e mai sensibil la sampon, alunecand mai repede de pe firul de par.

Nu folosi produse pe baza de silicon cu cateva zile inainte de a te vopsi si asigura-te ca folosesti un sampon capabil sa indeparteze toate urmele de ser sau silicon, tot cu cateva zile inainte de a-ti colora parul. Curatirea sa in profunzime va permite vopselei sa penetreze mai adanc firul de par.

Nu te sampona cu 24 de ore inainte de a te vopsi. Daca parul este usor gras, vopseaua va adera mai bine la firul de par si va rezista mai mult.

Nu folosi sampon zilnic. Daca ai acest obicei, renunta la el; pe langa faptul ca nu este foarte sanatos, nu vei face decat sa indepartezi vopseaua in timp record. Poti sa iti clatesti parul cu apa calduta sau calie si sa aplici balsam la varfuri, daca simti ca este nevoie.

Nu folosi apa fierbinte atunci cand te speli pe cap. Te poti spala si clati cu apa calduta sau calie, care nu va afecta la fel de mult culoarea.

Sari peste fixativ sau gel, pentru ca acestea iti "imbraca" firul de par, culoarea parului, in ansamblu, avand de suferit, in sensul ca isi va pierde vitalitatea, devenind mata. Tunde-te astfel incat sa limitezi la maximum frecventa cu care te folosesti de astfel de produse de par.

Protejeaza-ti parul de soare cu o esarfa, o palarie sau foloseste sampon si balsam care sa includa ecran solar. Daca nu gasesti astfel de produse, amesteca jumatate de cescuta cu apa cu o lingurita de crema cu SPH 25 si introdu intr-un pulverizator. Da-te dupa ce te speli pe cap si parul iti va fi protejat intreaga zi.
Sper ca te-am ajutat!
FUNDA?

| BuGz a răspuns:

Indiferent daca te vopsesti acasa ori la salon, telul e ca noua culoare sa iti reziste cat mai mult pe par. Exista cateva trucuri care te pot ajuta sa ramai cu ceva bani in buzunar, rarind vizitele la salon, si sa dispui si de mai mult timp liber.

Conform sheknows.com, ideal e sa te vopsesti la fiecare 6 saptamani. Daca, insa, culoarea aleasa e roscat, e posibil sa fie nevoie sa micsorezi aceasta perioada, repetand procedura la 4 saptamani. Rosul e mai sensibil la sampon, alunecand mai repede de pe firul de par.

Nu folosi produse pe baza de silicon cu cateva zile inainte de a te vopsi si asigura-te ca folosesti un sampon capabil sa indeparteze toate urmele de ser sau silicon, tot cu cateva zile inainte de a-ti colora parul. Curatirea sa in profunzime va permite vopselei sa penetreze mai adanc firul de par.

Nu te sampona cu 24 de ore inainte de a te vopsi. Daca parul este usor gras, vopseaua va adera mai bine la firul de par si va rezista mai mult.

Nu folosi sampon zilnic. Daca ai acest obicei, renunta la el; pe langa faptul ca nu este foarte sanatos, nu vei face decat sa indepartezi vopseaua in timp record. Poti sa iti clatesti parul cu apa calduta sau calie si sa aplici balsam la varfuri, daca simti ca este nevoie.

Nu folosi apa fierbinte atunci cand te speli pe cap. Te poti spala si clati cu apa calduta sau calie, care nu va afecta la fel de mult culoarea.

Sari peste fixativ sau gel, pentru ca acestea iti "imbraca" firul de par, culoarea parului, in ansamblu, avand de suferit, in sensul ca isi va pierde vitalitatea, devenind mata. Tunde-te astfel incat sa limitezi la maximum frecventa cu care te folosesti de astfel de produse de par.

Protejeaza-ti parul de soare cu o esarfa, o palarie sau foloseste sampon si balsam care sa includa ecran solar. Daca nu gasesti astfel de produse, amesteca jumatate de cescuta cu apa cu o lingurita de crema cu SPH 25 si introdu intr-un pulverizator. Da-te dupa ce te speli pe cap si parul iti va fi protejat intreaga zi.
Funda?

| FashionQueen a răspuns:

In general rosu nu prea tine. :-s Acuma incearca si tu Wella sau L'oreal.puppy dog eyes

Pa, pa kiss