| emma_7432 a întrebat:

Am parul foarte gras si daca il spal se ingrasa repede ce sa fac? funda love struck

Răspuns Câştigător
| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Dupa ce te speli si iti clatesti parul stoarce putina zeama de lamaie si aplicati-o pi par.nu este necesar sa te clatesti dupa
.la mine a dat rezultate. funda?

6 răspunsuri:
| T30D0RA a răspuns:

Incearca sa iti clatesti parul cu apa rece, la mine a dat rezultate. happy

| PsychSţev a răspuns:

Din păcate, am aceeaşi problemă.hee hee
Dar acum folosesc un şampon, Petrole Hahn, şi problemele au mai dispărut. Părul nu se mai îngraşă aşa de repede şi are volum. happy

Succes. >:d

| ღஐNicoleღஐ a răspuns:

Mergi la farmacie si explica acolo.S-ar putea sa-ti dea un gel cu care sa te ungi si s-ar mai putea sa-ti dea un sampon special pentru.par gras. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Pisoiii a răspuns:

Primul pas pe care trebuie sa-l parcurgi in fiecare zi este spalatul parului cu un sampon bland, cu PH echilibrat. Sampoanele pentru copii pot constitui alegerea perfecta pentru o utilizare frecventa, in vreme ce sampoanele pentru parul gras sunt prea agresive pentru folosirea zilnica.

Deosebit de important: aplica balsamul numai la varfuri, nicidecum la radacina parului! Te poti gandi chiar la a-ti scurta parul, lucru care te-ar scuti de "povara" zilnica de a-l spala si aranja. De asemenea, grasimile pe care le consumi trebuie neaparat taiate de pe lista alimentelor sau reduse pe cat posibil, deoarece aceste pot fi eliminate prin glandele sebacee situate la radacina parului.

Evita orice produsele pentru ingrijirea parului care au in compozitia lor silicon, uleiuri, lanolina, precum si cele 2 in 1 care pot fi foarte agresive pentru parul tau, determinad glandele sebacee sa produca si mai mult ulei.

Retete - bucura-te de un par sanatos!

Pudra - daca esti grabita si nu ai timpul necesar pentru a-l ingriji, pudra pentru bebelusi te poate salva rapid. Pudreaza-ti parul, lasa 5 minute sa actioneze si apoi piaptana-l. Rezultatul: pudra va absorbi uleiul, iar parul tau nu va parea atat de incarcat de grasime.

Lamaie si aloe vera - ai nevoie de 1/2 lingurita de aloe vera gel si 1 lingura de zeama de lamaie. Amesteca aceste ingrediente si adauga putin din samponul tau. Spala-te in mod normal pe par cu acesta compozitie, insa nu uita: lasa cateva minute sa actioneze si apoi indeparteaza cu apa.

Frunze de menta - Pune 1 1/2 pahare cu apa intr-un recipient. Adauga un pumn de frunze de menta si lasa-le la fiert pentru 20 de minute. Amesteca solutia si toarn-o peste samponul tau (300 ml).

FUNDA? pls.:X:Xsper sa te ajute

| Andreeaa19 a răspuns:

Foloseste balsam si dupa ce e uscat da-te cu ceara de par

| Viky_7182 a răspuns:

Foloseste samponul Divalent e pentru parul gras!
O sa te ajute!