| anonim_4396 a întrebat:

Am parul tuns un pic mai sus de umeri si nu stiu cum sa al fac sa creasca mai repede...Stiti orice tratament pentru par care m-ar putea ajuta?

Răspuns Câştigător
| andree1705 a răspuns:

Uleiul de ricin am auzit de la o prietena ca pentru a-ti face parul sa creasca este foarte bun. Eu una nu folosesc, dar evit cateva lucruri daspre care, banuiesc ca nu stiai ca iti pot cauza caderi de par si incetinirea cresterii lui.
1. Oricat de obosita ai fii, nu dormi niciodata nu parul ud. Iti ia din stralucire foarte mult.
2. Nu iti peria parul cand este ud. Fooarte multe fire iti cad daca faci asta.
3. Daca folosesti o placa, foloseste una de calitate, cu invelis ceramic.
4. Nu iti strange sub nici o forma parul tare intr-o coada. S-au realizat teste care spun ca femeile care fac asta, chelesc sau au parul foarte rar.
5. Nu folosi biguriuri. Poate unii o sa ma contrazica, dar nu sunt bune atat pentru par, il fac sa cada si daca la folosesti, poti sa-ti iei adio de la crescutul parului mai repede. Sper sa fie de folos.

7 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Pasul 1
Daca te chinui sa faci parul sa creasca mai repede dupa ce l-ai "omorat" (prin numeroase produse cosmetice, coafat excesiv, placa de par, foehn, etc) nu vei reusi. Mai mult de atat, un par deteriorat are un ritm de crestere mult mai lent.

Pasul 2
Un deficit de vitamine ar fi cauza care sta intre tine si un par lung. Intra in cel mai apropiata farmacie si cauta vitamina A, B, C si E. De obicei, gasesti un complex de vitamine care le contine pe toate acestea. Nici un complex de vitamine conceput special pentru piele sanatoasa si cresterea unghiilor si a parului nu e de lepadat. Aceasta constituie solutia cea mai buna - rezultatele nu vor intarzia sa apara dupa cateva saptamani.

Pasul 3
Periaza-ti bine parul. Investeste intr-o perie lata si captusita. Aceasta stimuleaza circulatia sangelui pe scalp. Periaza parul dimineata, si timp de 5 minute seara. Ai grija sa nu se rupa firele de par de la periatul prea intens!

Pasul 4
Alta modalitate foarte buna de stimulare a circulatiei sangelui este masajul scalpului. Ori de cate ori ai timp, maseaza pielea capului incet, folosind o miscare circulara. Poti face asta in timp ce te uiti la televizor, inainte de culcare sau chiar cand te speli pe cap.

| KiddaBăă a răspuns:

Salut. Uleiul de ricin este foarte bun în cazul tău. Dă.te cu el după fiecare spălare la vârfuri ori, dacă vrei, pe toată lungimea părului. Mult noroc.

| iubita_7132 a răspuns:

Foloseste uleiul de ricin, la mine a functionat

| rossa a răspuns (pentru iubita_7132):

Uleiul de ricin si la mine a functionat...winking, este si foarte ieftin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te apuci si smotocesti motanul.

| AndreeeaDaniela a răspuns:

Eu iti recomand produsele Garnier Fructis, sunt foarte bune.

| dianadiddy24 a răspuns:

Iti recomand sa iti tunzi varfurile uscate ocazional ca parul sa creasca mai repede. Exista si sampoane speciala care stimuleaza cresterea parului dar nu iti recomand sa le folosesti pentru ca distrug firul de par dar stiu un sampon natural ca nu o face.Am auzit de un sampon care ar putea sa te ajute Gerovital Plant cu keratina, am auzit ca e bun si stimuleaza cresterea parului