| xandra_3994 a întrebat:

Am pe fata niste punctulete mici albe de grasime, as vrea sa scap de ele dar nu stiu cum. Voi stiti vreun tratament ceva pentru a scapa de ele, nu as vrea sa ma duc l dermatolog pentru ca este cam scump happy

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Poti sa mergi la cosmetica sau sa rogi pe un adult sa ti le intepe cu un ac foarte subtire si sa ti le stoarca. Zona respectiva si acul, bineinteles, trebuie sa fie foarte bine sterilizate.
Cand am avut si eu un punctulet de grasime, m-am dus la dermatolog si el mi l-a scos tot cu ajutorul unui ac. De alte metode n-am auzit, se pare, ca nici dermatologul meu.winking big grin Bafta! peace signwinking

| вяυηєтα a răspuns:

Buna. Incearca sa-ti faci infuzie cu ceai de musetel. Stai 10 min deasupra unui bol cu ceai fierbinte de musetel si cu un prosop deasupra capului. Asta iti face tenul sa se inmoaie si atunci le poti scoate cu usurinta si fara sa lase urme. In plus, poti continua acest tratament daca ai ten gras si exces de sebum. La mine a functionat. Bafta si tine-ma la curent daca poti.

| jhgkjhkjhkjhkjhkjh a răspuns:

O jumatate de portocala sau grapefruit si doua lingurite de miere. Se zdrobesc feliile de fructe, se adauga mierea, se omogenizeaza si se aplica. Dupa 30 de minute se spala cu apa calda.
O lingura de argila alba sau verde amestecata in suc proaspat de fructe sau apa distilata, pana se obtine o pasta ca o smantana. Dupa 20-30 de minute se indeparteaza cu apa calda.
Doua linguri de fragi zdrobiti, doua linguri de zmeura zdrobita si o lingura de iaurt. Se amesteca bine, se intinde pe piele, iar dupa 30 de minute se indeparteaza cu apa calda.
Se zdrobesc doua felii de pepene galben si doua de mango, se amesteca cu o lingura de iaurt si se aplica pe piele. Dupa 30 de minute se indeparteaza cu apa calda.
Se amesteca suc proaspat de portocala cu amidon pana obtineti o pasta si o intindeti pe piele. Dupa 30 de minute se spala cu apa calda.
Se amesteca bine un galbenus de ou proaspat cu doua lingurite de morcov ras fin, o lingurita de miere, o lingurita de amidon si se intinde pe fata, gat si decolteu. Dupa 30 de minute se indeparteaza cu apa calda.
Se macina fin 6 castane comestibile, se amesteca cu doua lingurite de miere si se aplica pe piele. Dupa 30 de minute se spala cu apa calda.
Se zdrobesc bine o lingurita cu flori de musetel, una de rachin, una de levantica si una de coada racului, se adauga 3-4 lingurite de amidon si apa calda pana se obtine o pasta omogena. Se intinde pe fata, gat si decolteu, iar dupa 5-10 minute se indeparteaza cu apa calda.
Se zdrobeste bine o jumatate de banana, la care se adauga o lingurita de miere, se omogenizeaza si se aplica pe piele. Dupa 20 de minute se spala cu apa calda.
Se amesteca bine 3 linguri de iaurt, o lingura de miere si faina pana obtineti o pasta omogena si se aplica pe fata, gat si decolteu. Dupa 20-30 de minute se indeparteaza cu apa calda.
Se taie felii subtiri din miezul unui pepene verde si se aplica pe fata, gat si decolteu. Dupa 30 de minute se clateste pielea cu apa calda.
O lingura de miere, doua linguri de iaurt si un bob de drojdie si aplicati pe piele. Dupa 20 de minute se clateste.
Se amesteca 4 linguri de cartofi cruzi rasi fin cu o lingurita de amidon. Se aplica pe piele si dupa 20 de minute se indeparteaza cu apa calda.
Utile pentru reducerea excesului de sebum, dar totodata si in problema ta. happy
Succes, scumpa kiss.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt perfect de acord cu NOname. Si eu am avut o experienta asemanatoare, iar dermatologul tot acul a folosit pentru a rezolva repede si usor problema mea. A doua zi nu s-a mai vazut nimic! big grin happy

| Adda_7639 a răspuns:

Buna! si eu am avut vreo 2 punctulete de grasime, insa eu am fost la dermatolog, mi le-a scos cu un ac steril, apoi mi-a dat tratatemnt timp de 7 zile o crema.