| dedfgv a întrebat:

Am pielea destul de deschisa la culoare si as dori sa ma bronzez, dar partea nasoala e ca nu am timp sa ma duc la mare iar la piscina mai geru...asa ca probabil o sa ma bronzez in curtea bunicilor

as vrea si eu niste sfaturi cum sa ajung la o nuanta aurie care sa reziste(m-am saturat sa fiu albacrying )

am inteles ca uleiul de masline si cu berea is bune dar nu protejeaza... ce crema imi recomandati? si cum sa aplic uleiul de masline si cu berea?

FUNDAlove struck PT CEL MAI BUN RASPUNS:

Răspuns Câştigător
| Tudor_2273 a răspuns:

Uleiul in general (fie el special pentru bronz sau ulei de gatit) accelereaza bronzul, dar eu nu ti-as recomanda sa il folosesti tinand cont ca esti alba te vei alege cu niste arsuri urate. Uleiul il poti folosii dupa ce te-ai inchis la piele. Iar berea, o poti bea in timp ce stai la plaja laughing. Ce iti recomand este sa folosesti o crema cu protectie spf30 si sa stai la soare intre orele 8 dimineata- 12 la pranz sau de la ora 16. Nu fi naiva, bronzul nu rezista daca nu il intretii. Anumite tipuri de piele, pastreaza bronzul perioade mai lungi, in comparatie cu altele (pielea alba sau pielea nobila) care se inroseste mai degraba, in loc sa se inegreasca. Dar daca iti stabileti un program pentru o luna de zile in care sa stai la bronz vei obtine o piele aurie-bronzata. Ce nu te sfatuiesc este sa stai de la ora 3 dupa-amiaza la soare ca asa ai impresia ca te frige mai tare soarele si te vei inegrii mai repede. Nu-nu, ai mai multe sanse sa obtii o piele parjolita si pistrui decat un bronz asa cum vrei tu.

Dupa parerea mea bronzul nu trebuie sa fie o sarcina in plus pentru tine. Daca nu iti place sa stai la soare, du-te la un salon. Eu personal, ma bronzez pentru ca imi place sa inot, nu pentru ca stau ore in sir intins ca un gratar la soare. Dar tot timpul ma dau cu crema solara cu protectie maxima.

Spor la bronzat big grin