| alina_4026 a întrebat:

Am probleme cu tenul, din cauza ca hemoglobina este scazuta. M-am saturat sa tot umblu pe la cosmetolog si nimic nu imi ajuta, este foarte uscata pielea nu stiu ce sa mai fac, voi ma puteti sfatui cu ceva.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rezolva-ti anemiam altfel nimic n-o sa te ajute. Cauta cauza anemiei si vindec-o.

| undercovergirl a răspuns:

Buna Alina,

Nu o sa-ti enumar acum infinetele posibilitati sau metode pentru tenul tau ci o sa-ti recomand ceea ce folosesc chiar eu : masca pe baza de miere. Pur si simplu miere de albine ( daca se poate de la tara de undeva ) intinsa pe fata timp de 25 min. Tenul o sa ti se regenereze dupa cateva sedinte.
Mult succes happy

| LoryM22 a răspuns:

Daca ai tenul uscat cel mai bine ar fi sa eviti sa te speli pe fata cu apa de la robinet, deoarece, spun specialistii, toxinele si depunerile reziduale din apa favorizeaza uscarea pielii.
Cel mai bine este folosirea unei ape minerale. De asemenea, nu este indicata folosirea unor produse te tip scrub, pentru ca acestea irita pielea.

Foloseste in fiecare dimineata un spray cu apa minerala.

Tenul uscat are nevoie de foarte multa si foarte delicata ingrijire, o stimulare regulata prin masaj si o cantitate generoasa de produs hidratant. In plus, tenul uscat are nevoie si de protectie suplimentara.

Spalarea tenului cu sapun, nu numai ca inlatura murdaria dar curata si putina grasime naturala pe care pielea o elimina.

Produsele hidratante cresc continutul de apa din piele si creeaza un aspect mai soft.

Cele mai bune produse pentru ingrijirea tenului uscat sunt cele cu Ph neutru si cu cat mai multe ingrdiente naturale. Nu sunt recomandate absolut deloc sapunurile comerciale alcaline, pline de compusi chimici. Dupa ce te-ai spalat pe fata, aplica o crema usoara, avand grija sa lasi intotdeauna un stat subtire in plus, pentru extra-hidratare. Apoi, poti aplica si un ulei, din gama celor create special pentru bebelusi.
A grija ca intotdeauna sa cumperi produse de ingrijire, speciale pentru tenul uscat.
Tratamente naturale pentru tenul uscat

Masca pentru curatatea fetei, in fiecare dimineata:

1 albus de ou

o lingurita de suc (zeama) de portocala

o lingurita de ulei de masline

cateva picaturi de suc (zeama) de lamaie

cateva picaturi de apa de trandafiri

Amesteca-le si aplica aceasta compizitie pe fata, dimineata. Las-o sa actioneze 10 minute dupa care clateste-te cu apa calduta.

*apa de trandafiri o poti gasi fie la o farmacie naturista fie o poti prepara tu acasa. Intr-un vas de sticla pune cateva flori de trandafiri (proaspete sau uscate) peste care torni o cana de apa fiarta si racita. Lasa-le 5-6 ore apoi strecoara esenta si pune-o intr-un recipient acoperit (eventual intr-o sticluta). O varianta mai rapida ar fi sa torni apa fiarta direct peste florile de trandafiri si sa le lasi acoperite pana se racesc.

Masca pentru pielea uscata:

1 ou

o lingurita de miere

o lingutira de ulei de masline

cateva picaturi de apa de trandafiri

cateva picaturi de suc de lamaie

Amesteca-le pe toate, si aplica masca pe fata.

Baie de lapte

o data pe saptamana este recomadata o baie de lapte, pentru a hrani si hidrata pielea.

Adauga in apa de baie 250 gr de lapte praf, o jumatate de lingurita de ulei de migdale si acteva picaturi din parfumul tau preferat.

Daca ai buzele uscate si ti se crapa foarte des, foloseste in fiecare seara un scrub natural dintr-o lingurita de lapte praf in care adaugi cateva picaturi de zeama de lamaie si cateva picaturi de apa de trandafiri. Inainte sa aplici rujul de buze, curata pielea moarta de pe suprafata buzelor cu o perie foarte fina. Peste ruj aplica un strat subtire de gel de buze, pentru a le proteja.

Hidratarea pielii dupa curatare te ajuta sa eviti uscarea ei. Pentru hidratare, foloseste produse lichide; un ulei de fata bogat in nutrienti si alte ingrediente naturale, este ideal. Evita cremele solide.

Masti rapide pentru tenul crapat:

Piseaza o jumatate de avocado, adauga cateva picaturi de suc de lamaie si intinde amestecul peste zonele uscate. Lasa sa actioneze 15-20 de minute apoi indeparteaza surplusul cu un servetel fin, de hartie. Clateste-te pe afta, alternad apa rece cu apa calduta.

Piseaza o banana cu firculita si inde-o pe fata si pe gat. Lasa-o 10-15 minute si apoi clateste-te cu apa calduta.

Dieta recomandata pentru tenul uscat

O dieta echilibrata, bogata in fructe si legume, in cereale, seminte si nuci mentinere sanatatea pielii. Consuma cat mai multe fructe si legume proaspete, in special din cele de culoare galbena si portocalie (bogate inbeta-caroten si antioxidanti).

Sulful ajuta la pastrarea tineretii tenului. Acesta se regaseste in usturoi, ceapa, oua.

Consuma foarte multa apa. Pielea deshidratata are nevoie de foarte multa apa.

Uleiul de floarea soarelui, presat la rece (si pus in salate) dar si cartofii nu trebuie sa lipseasca din alimentatia ta. In scimb, trebuie sa eviti prajelile. (Uleiul prajit favorizeaza aparitia radicalilor liberi, care au un efect nociv asupra pielii).

Evita, pe cat posibil, zaharul, ciocolata, bauturile carbo-gazoase si orice altceva ce intra in catregoria "junk-food". De asemenea, evita alcoolui si cofeina - deoarece aceste substante au un efect diuretic, determinand organismul sa piarda fluide si minerale esentiale.

Alte recomadari:

Uleiul de primula (Evening primrose oil) este ideal ca supliment nutritiv, pentru ca are un continut ridicat de acid linolenic (gamma-linolenic acid sau GLA)-un acid esential gras care imbunatateste functionarea celulelor din piele si stimuleaza productia de sebum.

Nu face baie sau dus cu apa foarte fierbinte, pentru nu vei face altceva decat sa usuci si mai mult pielea.

Nu fuma si evita sa stai in fum de tigara.

Fa multa miscare fizica, deoarece exercitiile imbunatatesc circulatia sanguina si te ajuta sa mentii tonusul pielii.