| Theodora_Raluca_1996 a întrebat:

Am si eu o mica problema. In generala mi-a venit "minunata"idee de a ma pensa impreuna cu niste colege (copii prosti). Ok..de atunci am tot continuat asa pana cand ma saturasem si am inceput sa imi creionez excesiv sprancenele pentru a le face sa para mai dese. Am sesizat ca anul acesta (prin ianuarie) ca firele incepeau sa imi cada chiar si cand le atingem. M-am interesat si am aflat de uleiul de ricin(si optional de vitamina A). Ok. in februarie am inceput tratamentul si am stat pana in ziua de astazi(cu mici pauze de cateva saptamani..rareori). Se vede intr-adevar o schimbare in bine, dar totusi.straight face ma asteptam ca dupa 8 luni sa fie mult mai mult. Zilele trecute am citit din nou si am aflat ca exista si variana de a le rade.thinking am incercat cu o lama foarte micuta sa le rad intr-o portiune unde firele erau mai rare (sincer varianta asta m-i s-a parut destul de plauzibila, din moment ce daca in orice alta zona te-ai rade firele cresc mult mai dese si mai tari). Astazi(dupa 3-4 zile) deja se vad varfurile si se si simte la atingere o schimbare. In concluzie am doua intrebari: 1. In cat timp pot ajunge la lungimea initiala si 2. Daca,(sa presupunem) ca tot experimental le-as mai rade o data in aceeasi zona, ar putea creste si 2 sau mai multe fire intr-o singura radacina? happy
Thanks.

7 răspunsuri:
| Quanah a răspuns:

Nu credeam ca cineva are tupeul sa-si rada sprancenele. laughing revenim. Cosmeticiana mea mi-a recomandat ulei de migdale dulci. Este mult mai bun. Stimuleaza cresterea sprancenelor si deschide porii pentru a se ingrosa spranceana. Daca le razi, nu vor sta ca acum. Fiind firul mai tare, vor sta in sus. Precum parul de pe picioare [daca te-ai facut cu lama pe picioare vreodata]. Sfatul meu : nu-ti mai rade sprancenele si foloseste ulei de migdale.

| Theodora_Raluca_1996 explică (pentru Quanah):

Quanah, e chiar interesant ce mi-ai spus.happy Chiar nu aveam idee de existenta acestui ulei.laughing Ma bucur ca mi-ai spus. Oricum, ce mi-am ras eu din spranceana este infim.Sunt doar vreo 4-5 fire taiate experimental(pentru ca zona respectiva se rarise vizibil). Oricum nu se vede pentru ca o acopar cu alte fire.happy Alte sfaturi sau recomandari daca mai ai te rog sa m-i le spui. Multumesc.

| Theodora_Raluca_1996 explică:

Quanah, e chiar interesant ce mi-ai spus.happy Chiar nu aveam idee de existenta acestui ulei.laughing Ma bucur ca mi-ai spus. Oricum, ce mi-am ras eu din spranceana este infim.Sunt doar vreo 4-5 fire taiate experimental(pentru ca zona respectiva se rarise vizibil). Oricum nu se vede pentru ca o acopar cu alte fire.happy Alte sfaturi sau recomandari daca mai ai te rog sa m-i le spui. Se poate folosi si pe sprancene? Multumesc.

| Quanah a răspuns (pentru Theodora_Raluca_1996):

Da. Si pe sprancene si pe podoaba capilara. Si nu mai folosi creion. Si eu le am destul de rare, pentru ca de abia am inceput sa le ung cu uleiul de migdale, si tot nu folosesc creion laughing.

| Theodora_Raluca_1996 explică (pentru Quanah):

Eu nu mai folosesc creion de prin ianuarie si rimel cam de prin decembrie. Oricum.thinking nu stiu cum sa zic. sprancenele mele nu sunt chiar atat de rare..ba chiar sunt oarecum groase, insa eu imi doresc sa le am o idee sau doua mai dese decat sunt acum.+ ca nu m-am mai pensat aproape de loc si imi plac mult mai mult asa.big grin

| Theodora_Raluca_1996 explică:

Dar uleiul de migdale prescris la tine da rezultate? Eu o sa imi iau in vreo saptamana..cand imi fac drum pe la farmacie.

| Quanah a răspuns (pentru Theodora_Raluca_1996):

Da, se vad rezultatele. Il cumperi de la Plafar, nu de la farmacie.