| sweetgirl_3609 a întrebat:

Am tenul foarte gras, de dimineata pina ce se termin orele de la scoala, parca as avea ulei pe mine, sta urit, si imi provoaca disconfort.As vrea o crema ceva... dar nu stiu ce ma va ajuta intr-adevar.Please help!

Răspuns Câştigător
| Ririru a răspuns:

Dimineata spalate pe fata cu un gel de curatare, apoi aplica o lotiune tonica. Stai 5 minute si adauga o crema hidratanta.

Mereu cand simti ca tenul iti este plin de sebum, iti recomand sa ai la tine mereu servetele umede ( de preferat demachiante, chiar daca nu esti machiata ), si sterge`te de cate ori simti nevoia.

4 răspunsuri:
| nellyneliana a răspuns:

Buna! Incerca crema aceea de la Avon Solutions sau ceva de genu, cea verde pentru ten mixt (mie mi se pare buna). O zi buna!

| AdinaELA a răspuns:

Buna! Iti recomand sa te speli pe fata de doua ori pe zi, dimineata si seara (daca exagerezi cu spalatul tenului, adica de mai mult de 2-3 ori pe zi, pielea o sa "elimine" mai mult sebum-substanta grasa de pe fata ta). Indiferent ca ai tenul gras, uscat etc, fata ta are nevoie de hidratare (uite o lista cu produse care te pot ajuta: http://pasagera.ro/lista-cu-produse-hidratante-fara-spf.html), protectie SPF (este foarte importanta INDIFERENT de anotimp- aici gasesti o lista cu mai multe astfel de produse: http://pasagera.ro/protectie-solara.html), exfoliere (lista cu produse: http://pasagera.ro/lista-cu-produse-exfoliante-chimic.html) si, bineinteles curatare (incearca sa folosesti produse blande, eu iti recomand gelurile specifice tenului tau-poti intreba la farmacie). Poti folosi de cateva ori pe saptamana, dimineata, masti cu argila verde (gasesti la farmacie sau plafar), important este ca argila sa fie pulbere si sa o prepari atunci cand vrei sa o folosesti( se prepara cu putina apa, de preferat plata, pana se obtine o pasta-o lasi 15-20 de minute, apoi clatesti fata). Cand pleci la scoala, poti folosi o pudra (iti recomand una pulbere, nu compacta, pentru ca rezista mai mult pe tenul gras). Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| HappY_5445 a răspuns:

Buna! sieu am tenul cam gras pentru ca am puncte negre pe nas =( ai putea face aceiasi operatiune care o fac eu
pune apa intr-o cratita la fiert, eu pun si musetel in apa -dupa ce a fiert stai deasupra aburilor vreo 10-15 minute ca sa ti sa se deschida porii fetii.
Apoi iai Un galbenus+citeva picaturi de lamie zbati bine pina face spuma(si daca doresti o picatura de alcool-sa nu pui mult ca iti usuca fata!)pui pe sata si lasi sa se usuce pentru 10-15 minute apoi speli cu apa rece. sper sa te ajute!(eu ma mai spal pe fata in fiecare dimineata cu sapun de la dove)
Sper ca ti-am fost de folos=)PUP=)

| LauraLally a răspuns:

Cel mai indicat "tratament" ar fi o vizita la dermatolog.Un specialist stie cel mai bine ce sa iti recomande.Mai bine nu te apuca singura, poti face si mai rau.big grin