| browneyes03 a întrebat:

Am tenul iritat(am bubite mici pe fata) ce remedii imi recomandati? Dau funda si vot la rasp bune!

Răspuns Câştigător
| euzictutaci a răspuns:

Buna! happy

Masca cu smantana hraneste pielea

Daca ai stat in frig si ai obrajii iritati poti prepara o masca nutritiva din smantana si iaurt (cate o lingurita din fiecare). Pentru cresterea efectului calmant mai poti adauga si un galbenus de ou. Masca se lasa pe fata si pe zona decolteului timp de 30 de minute. La sfarsit se clateste cu apa calduta.
Ceaiul de musetel grabeste vindecarea

Probabil stiai deja ca musetelul are proprietati calmante si antiseptice. Ceaiul caldut aplicat pe fata grabeste vindecarea si reduce inflamatiile. Infuzia se prepara din 50 g de musetel la o jumatate de litru de apa. Cu aceasta iti poti clati fata dimineata si seara.
Taratele de grau au efect reparator

Poti inlocui apa termala care se gaseste sub forma de spray in farmacii cu un amestec facut in casa din apa minerala si tarate de grau (le poti cumpara de la magazinele cu produse naturiste). Lotiunea se prepara dintr-un pahar de apa minerala si doua lingurite de tarate. Amestecul se lasa la macerat patru-cinci ore si apoi se aplica pe fata cu ajutorul unui disc demachiant.
Decoctul de marar calmeaza tenul

Daca ai tenul iritat si te mananca din cauza inflamatiei poti face un decoct dintr-o mana de marar verde si un litru de apa. In acesta se imbiba cateva bucati de tifon (se aplica direct pe zonele afectate). Decoctul se prepara din jumatate de litru de apa fiarta si o legatura de marar proaspat (se da in clocot doua minute).
Mandarinele zdrobite inlatura roseata

Mai poti incerca cu incredere si o masca calmanta preparata dintr-o mandarina zdrobita, si o lingura de miere. Se lasa pe fata timp de 30 de minute si se inlatura cu apa calduta. La sfarsit mai poti aplica si o crema nutritiva cu aloe vera sau cu laptisor de matca.

Info: Infuziile cu ceai de coada soricelului (comprese) calmeaza tenul afectat de frig.

Mai poti incerca cu incredere si o masca calmanta preparata dintr-o mandarina zdrobita, si o lingura de miere. Se lasa pe fata timp de 30 de minute si se inlatura cu apa calduta. La sfarsit mai poti aplica si o crema nutritiva cu aloe vera sau cu laptisor de matca.

Sper ca raspunsul meu ti-a fost de ajutor!winking

P.S: daca nu imi acorzi mie fundita plz macar un VOTbatting eyelashes

7 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Degeaba îţi spun eu o cremă pentru că s-ar putea ca ţie să nu îţi dea rezultate. Mai bine faci o vizită la dermatolog, îţi va spune şi cauza bubiţelor şi remediul.

Baftă!

| laura23 a răspuns:

Ti-ar face bine o apa termala. Daca nu, incearca niste infuzii de ceai de musetel, ajuta foarte mult.

| euzictutaci a răspuns:

Mersi mult pentru. fundita kiss!

| bee_2378 a răspuns:

O credma de galbenele luata de la farmacie sigur ii va face bine tenului tau.dar sa fie o crema simpla pentru ca este si mai naturala. aplicata in fiecare seara dupa ce te demachezi si iti cureti fata sigur ar face minuni cu tenul tau.masezi usor pana cand este absorbita de piele.
daca vei cauta pe internet sigur vei gasi multe remedii gen masca de fata, etc.insa nu poti fi sigura ca tot ce gasesti acolo este folositor.
mai bine dai o fuga la un specialist, sau o farmacie si intrebi cam ce ti-ar trebui si asa sigur vei gasi ce-ti trebuie.
pup si bft

| Anonima007 a răspuns:

Pai o crema pentru fata.O crema hidratanta.Sau o crema de curatare a tenului.Sau poate fii de la o alergie. Funda?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe: http://www.tratamente-naturiste.info/......ea-tenului Vei gasi articole interesante. Musetelul face minuni!

| RoxanaStan00 a răspuns:

Vezi ca sunt cateva produse naturale foarte eficiente de la Aubrey Organics pentru tenul sensibil. Sunt produse tare bune, eu le folosesc de mult timp.