| anonim_4396 a întrebat:

Am vergeturi pe coapse si fund cu toate ca am doar 18 ani si nu sunt grasa..Imi poate spune cineva de ce si cum pot scapa de ele?big grin

Răspuns Câştigător
| dulc3'maria a răspuns:

Cea mai buna crema:desti prima caruia ii spun:dsi eu am avut acum nu se mai vede decat 5 % din 100 %, este singura crema buna pe care am folosit-o in fiecare zi si costa si putin 13 lei se numeste cellulight se gaseste peste totlove struck

5 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Vergeturile apar in general de la variatiile ingrasare-slabire intr-o perioada scurta de timp, stres, alimentatie necorespunzatoare etc.
Daca nu sunt foarte evidente, cicatrizate, rosii ci doar niste "urme" poti folosi ulei de masline cu care sa te ungi pe zonele cu probleme. Foloseste creme si lotiuni dupa fiecare baie pentru ca pielea sa fie hidratata. Combate-le din timp pentru ca mai tarziu nu se rezolva decat prin interventie chirurgicala.

cami
| cami a răspuns:

Si eu am de la 13, vergeturile odata aparute, nu mai dispar.

| miauu a răspuns:

Aveam si eu pe fund si am facut masaj cu miere de albine si m-am bronzat avra asta si nu se cunoaste deloc ca le mai am.

| adika a răspuns:

Uite aici niste reteta de facut in casa, sunt ff utile:
http://www.exposhop.ro/....../index.cgi

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Vergeturile reprezinta rupturi de muschi, datorate dezvoltarii bruste a organismului. Nu trebuie neaparat sa fii grasa. O cauza, la varsta ta este si dezvoltarea hormonala. Prin tratament de uz intern, combinat cu cel de uz extern, ele nu se pot elimina, ci poti doar stopa ca ele sa mai apara si sa se extinda. Sa fii atenta si la zona toracelui. Ca sa scapi de ele se pare ca exista intervantia chirurgicala, cu laser, dar care este extrem de costisitoare. Trebuie sa mergi la un medic dermatolog si sa iti prescrie tratamentul adecvat. Pe langa acest tratament, trebuie sa tii totusi cont si de un regim alimentar care sa iti ajute organismul: mai putin sarat, fara carne grasa, fara fructe dulci (banane, struguri etc.), fara paine, daca se poate deloc, iar seara ultima masa sa fie la ora 18. 00 cel tarziu, si sa constea intr-un fruct sau un iaurt. Cu tratamentul potrivit si cu putina vointa, in maxim zece luni ai rezolvat problema. Atentie: nu dispar, dar se estompeaza si devin mult mai putin vizibile (numai cine stie le poate observa). Nota: tratamentul ar fi bine sa contina si un medicament care sa te regleze hormonal. Multa sanatate.