| mihaitza06 a întrebat:

As dori si eu niste idei pentru cum sa imi albesc dintii! Nu am niste dinti neglijati, galbeni, strambi, cu carii, lipsa etc, ma spal pe dinti in fiecare zi dimineata si seara, am niste dinti ingrijiti dar in schimb nu sunt albi, nu sunt nici foarte galbeni.As vrea si eu cateva idei. Ce ar trebui sa fac sa am un zambet sclipitor si o culoare frumoasa a dintilor? Si asta fara sa fac vreun tratament de albire a dintilor la dentist sau eu mai stiu ce, pentru ca stiu ca imi sensibilizeaza dintii, eu am facut acum un an un tratament de albire, era un gel in niste seringi si seara la culcare trebuia sa pun acel gel intr-o proteza si sa imi pun proteza pe dinti, a costat foarte mult si nu am fost prea multumit de rezultate, mi se pare ca acel tratament se numeste "opalescen" sau ceva de genul, parerea mea este ca o problema ar putea fi si faptul ca nu mananc regulat deloc, asta este o problema la mine si mai beau si foarte multe sucuri majoritatea naturale, tymbarc, santal, etc. dar si multa apa minerala, in schimb nu am mai baut apa de la chiuveta de cand aveam vreo 4 anilaughingacum am 16 ani. Daca ma puteti ajuta cumva vas fi recunoscator, ofer funda celui mai bun raspuns.Multumesc frumos!

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă spui, că nu vrei o albire la stomatolog, îţi rămâne doar spălatul pe dinţi cu sare, bicarbonat (o dată la 7-10 zile) sau/şi lămâie. Cam atât, din păcate. Succes!

P.S. Dar nu te aştepta la un rezultat spectaculos! Încearcă să fii realist!

| MihaelaDart a răspuns:

De obicei albirea dintilor ataca smaltul in timp si te poti trezi cu stricarea timpurie a danturii. Acum parerile sunt impartite, stomatologul recomanda periajul, altii nu. De obicei produsele de albire din comert nu stii peste ce marca dai si daca isi fac efectul, asa cum ai spus si tu in context.

| sugarsweet0111 a răspuns:

Nu e buna deloc Pearl Drops, metode traditionale nu prea dau rezultate, sau paste de dinti carepromit ca iti albesc dintii in 2 saptamani e vrajeala. Nu-ti ramane decat varianta la stomatolog, daca nu pune pila pe dinti nu are ce sa afecteze atat de tare smaltul. Eu ma duc saptamana viitoare, cica e o solutie, daca a dat rezultat iti spun si tie. pup

| mihaitza06 explică:

O sa incerc metoda cu bicarbonatul si mai astept raspunsuri sa vad. Astept si raspunsul tau sugarsweet0111 kiss Va multumesc pentru ajutor!

| Brunette_4807 a răspuns:

O metoda traditionala pentru albirea dintilor este spalatul acestora cu bicorbonat. se uda periuta si se pune pe aceasta 1/4 lingurita de bicarbonat dupa care trebuie sa te speli normal pe dinti. daca nu ti se pare o metoda buna, poti sa iti iei o pasta care se numeste "pearl drops - daily shine" costa in jur de 15 lei tubul si trebuie sa aplici cam un bob de mazare pe periuta seara inainte de culcare (si bineinteles sa te si speli) laughing sper ca ti-a fost de ajutor :*