| denisamihaela a întrebat:

As vrea sa fac un curs de make up în București, dar puteți sa mi recomandați un curs care sa nu depășească suma de 2000 lei și dacă puteți sa mi spuneți și durata acestuia și cam ce ar presupune cursul în sine, adică faci și teorie sau doar practica? Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

La orice curs de make-up, dacă nu faci practică, acela nu se poate numi curs. Înainte de a-l alege, interesează-te foarte bine, caută recenzii, uită-te pe profilul lor de Facebook, ca să vezi cum arată machiajele, cum se lucrează și dacă ai ce învăța de acolo.
Eu am auzit păreri bune despre școala Melkior; lucrezi cu produsele lor care în general sunt bune și foarte bune.
Spusesem să te interesezi mult înainte, pentru că am văzut niște catastrofe la anumite școli, din păcate...și nu ar merita să plătești degeaba.
http://scoalademakeup.ro/index.php?p=orar
Uite aici mai multe detalii despre el, tipa spune mai multe: https://www.youtube.com/watch?v=60h-s2SEhmY

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sunt 33578642256898 tutoriale de make up pe YouTube. Ia-ti niște produse cât de cât bune și dacă le urmărești pe alea nu ai cum sa nu înveți ceva, practic la curs tot cam același lucru e, diferența e ca la curs poți practica pe cineva dar și acasă te poti machia pe tine. Încearcă așa și dacă nu te descurci te înscrii la curs.

| denisamihaela explică (pentru Bondarel99):

Eu vreau sa fac un curs, pentru ca dupa ce termin acel curs sa pot profesa și am nevoie de o diploma recunoscuta. Cu toturial de pe Youtube nu știu dacă ma angajează vreun salon.

| Bondarel99 a răspuns (pentru denisamihaela):

Dacă vrei sa lucrezi la un salon da, dar dacă lucrezi pe cont propriu nu. Oricum nici la salon nu cred ca au nevoie de diploma, tot o sa te pună sa le arați ce machiaje știi sa faci.