| radu a întrebat:

As vrea si eu un sampon si/sau o ceara/pasta de par, dar aici nu stiu daca spun bine as vrea ceva pentru par drept ...nu natural eu mi-l indrept cu placa si ceva care sa nu-l faca sa revina la forma initiala mai repede si din contra. exista asa ceva? as vrea va rog niste preturi si eventual de unde imi pot procura respectivele cosmetice? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| kytty a răspuns:

Buna:)
Ce trebuie sa faci daca ai parul drept?
1. spala-l de cate ori este nevoie; renunta la ideile preconcepute conform carora parul trebuie spalat o data pe saptamana
2. inainte de spalare descurca-l bine, piaptana-l cu o perie cu dinti de lemn, care nu zgaraie scalpul
3. o data la 3-4 spalari aplica, inainte, putin ulei de masline si maseaza-ti pielea capului; infasoara apoi parul intr-un prosop si stai asa 15 minute, dupa care spala-l ca de obicei
4. foloseste un sampon potivit cu tipul tau de par; nu alege un sampon anti-matreata decat daca ai intr-adevar matreata si nu in scop de a preveni aparitia matretii
5. daca parul este tratat chimic (decolorat, vopsit sau facut permanent) foloseste neaparat balsam si asigura-te ca ai aplicat pe toata lungimea parului, de la radacina pana la varfuri
6. pentru a da volum parului subtire usuca-l, dupa spalare, incepand cu radacinile; evita lotiunile care incarca parul, fiindca il si ingrasa mult mai repede
7. tunde-ti varfurile o data la 3 luni si nu-l lasa sa devina tern
8. parul foarte lung nu e recomandat parului fin; daca totusi tii neaparat la lungime, aplica saptamanal un tratament pe baza de placenta sau proteine si fileaza-i varfurile, fiindca astfel va capata volum.
Laboratoarele L’Oreal din Clichy au pus la punct un experiment prin care au crescut par uman, pentru a-i studia radacina. Echipa de dermatologi care a asistat la experiment a constatat ca bulbul radacinii, aflat la 4 mm sub pielea capului, are forme diferite: este usor curbat sau neted. Astfel, firul de par care iese din acest bulb, tinde sa pastreze forma acestuia.

„ Un folicul curbat va face un fir de par ondulat. Odata ce am facut aceasta descoperire, ne ramane doar sa punem la punct o pastila pe baza de hormoni, care sa modifice forma foliculelor.", declara Bruno Bernard, seful echipei de cercetatori in biologia parului, de la L’Oreal. Ba mai mult, conform declaratiilor aceleiasi surse, va exista si posibilitatea ca parul carunt sa revina la culoarea initiala, ceea ce ar revolutiona nu doar medicina ci si viata milioanelor de femei care in prezent apeleaza la vopsea pentru a-si ascunde firele albe.

Pe ce se bazeaza aceste afirmatii?

„ Am constatat ca fire drepte din scalp, transplantate in zona pubiana, devin ondulate. Asta inseamna ca hormonii au o influenta majora si ca putem, cu ajutorul lor, sa modelam forma foliculului.", spune dr. Bernard. Studiile efectuate asupra structurii moleculare a firului de par au dus si la concluzia ca incaruntirea parului este cauzata de lipsa unei proteine, TRP2. Cand rezervorul cu acest tip de proteina se goleste, pigmentul parului dispare. Daca insa aceasta proteina va fi sintetizata intr-o pastila, culoarea va reveni dupa ce firele albe isi incheie ciclul de viata si cad, locul lor fiind luat de fire noi, pigmentate. Daca pilula minune nu va avea efecte secundare si va deveni disponibila in farmacii, mersul la salon pentru vopsit sau indreptat parul s-ar putea sa devina o raritate.
http://www.jforstyle.ro/Site%2002/Par%20Drept.html
http://www.perfectlady.ro/articol/770-Par_drept,_moale_si_matasos.html
L'Oreal Studio
DAVINES, "Lovely Smoothing Shampoo", produs in America, care a fost desemnat cel mai bun sampon profesional
Tratament SATINIQUE Color & Heat Protector

sper ca te-am ajutat:)

3 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Gasesti aici ce doresti www.atshopping.ro. Pentru mai multe detalii poti suna la nr. de telefon afisat pe site sau poti cere mai multe detalii prin e-mail.
http://www.atshopping.ro/category. php? id_category=9

| Puf a răspuns:

Ceara de par de la garnier pentru par drept, sau spuma pentru par drept tot de la garnier fructis e f buna. Este si sampon si chiar sunt f bune, folosesc si eu :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, iti recomand Davines, produsele pentru orice problema a parului, de la vopsele la sampoane si tratamente... Avem si firma de distributie pe Bucuresti, daca esti interesat, astept un mail pe sorina. fendissima@yahoo.com