| bombonika1799 a întrebat:

Azi de dimineata mi-au aparut cateva cosuri pe buza superioara, cum sa fac sa dispara? sunt dureroase si inestetice.

6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Da-te cu spirt de 3-4 ori pe zi si iti trec. Daca sunt cosuri. Dar e posibil sa fie altceva avand in vedere ca ti-au iesit mai multe deodata si doar in acel loc...

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Miere + scortisoara. EU las miere pe cosuri vreo 3-4 H si vindeca si urmele big grin

| Dayuuum a răspuns:

Pai in primul rand nu iti recomand sa dai cu degetul in acea zona sau cu limba, deoarece se poate infecta. Cel mai bine ia un cub de gheata si maseaza circular zona. Apoi aplica o crema pentru cosuri si clateste-te cu apa. Daca asta nu da roade, mai bine te duci la farmacie si cumperi o crema sau alifie ceva pentru cosurile de acest gen. Sper ca ti-am fost de ajutor. happy

| boradan a răspuns:

Salve,mari sanse sa nu fie cosuri ce un herpes, asta de videcat nu ai sanse doar sa il faci inactiv, la orice farmacie mergi, ii arati despre ce-i vb si iti da unguent

| Catacombe a răspuns:

E o afta. Nu trebuie sa mananci iute sau sarat. Nu afecteaza nimic mancarea, doar sa nu te usture cand bagi in gura. Este un spray foarte bun la farmacie se numeste Gen Gigel, dar costa vreo 40 de lei. Sau un sirop cu extract de trandafir [ pui pe un betusor de urechi putin sirop apoi aplici pe afta ] si asta costa vreo 20 de lei. Sa nu atingi cu mana murdara, se poate infecta. Daca ai afta pe limba sau in gura, incearca sa mananci pe patea cealalta.
Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Moise_Pasca_2000 a răspuns:

Pai poti sa il apeși cu unghia si dispare.Sa-u te dai cu o cremă specială!