| anonim_4396 a întrebat:

Azi dimineață m-am trezit cu alfe bucale pe buza superioară, sunt vreo 4 la număr, foarte mici, dar inestetice.
Cunoașteți vreun remediu rapid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabriela_7862 a răspuns:

In primul rand se numesc afte; in al doilea rand ca remediu rapid iti recomand glicerina boraxata cu propolis (se gaseste in farmacie si costa pana in 5 lei sau solutia contra aftelor); iar in al treilea rand, dupa ce ti se vindeca trebuie identificata cauza care determina aparitia lor (de exemplu din cauza unui aliment) pentru ca pot sa reapara.

10 răspunsuri:
| miky_5469 a răspuns:

Inmoi lamaia in miere si te freci cu ea pe afta si iti va trece rapid!

| MissCamelia a răspuns:

o solutie pentru afte la farmacie, trec casm in 3 zile

| anonim_4603 a răspuns:

Eu ma dau cu miere de albine... pun acolo si astept pana se topeste, nu o mananc eu laughing) si dupa ce te dai de cateva ori iti trece si nici nu te mai ustura

| adria_1732 a răspuns:

Si baiatul meu a avut cand era mai mic exista la farmacii glicerina boraxata si nu manca lapte in aceasta perioada

| sylver69 a răspuns:

Te duci la farmacie si iti da o chestie... mov...nu mai stiu cum se numeste. dar daca ii arati la farmacista o sa stie e ce sa iti dea.

| JustAlice a răspuns:

Am si eu vreo 2 la fel ca tinehappy
am 2 chestii foarte bune de dat: glicerina boraxata sau albastru de metilhappy
foarte bune amandoua. mie mi-a trecut in 2-3 zilelaughing
bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Glicerina boraxata, tamponare cu solutie bicarbonat de sodiu 1 lingurita la o cana de apa, tamponare cu iaurt, daca este luata prin sex oral evitarea contactului cu persoana infectata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este luată prin sex oral, n-am făcut așa ceva. Despre alimentație, nu știu ce să spun... n-am mâncat nimic neobișnuit în ultima vreme.
@gabriela, da, afte sunt, m-am grăbit.
Mulțumesc pentru sfaturi. Mâine o să dau fuga pe la farmacie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tratamentul in cabinet pentru. afte nu prea isi are rostul...
Pacientul poate face singur trat. acasa si poate veni la control.
- atenuarea durerii
- prevenirea infectiei
- scurtarea evolutie leziunii
Deci: clatire cu solutii de gluconat de clorhexidina ( Corsodyl, Hexoral, Eludril )
- Clatire cu solutii de antibiotice - 3 min/ 4 x/ zi- o capsula de tetraciclina 250 mg dizolvata intr-o lingura de apa calduta.
- acid acetilsalicilic 250-500mg dizolvate in 1/2 pahar apa.

- aplicatii locale de steroizi pe baza de Tiamcinolon (Orobase, Volon)

- Tantum verde - care are si un pic de anestezic si face mai usoara alimentatia pe perioada asta de boala ( trece in 5-10 zile -dar reapar!)

Mai recomand evitarea alimentelor cu potential alergen in afte : alune, nuci, ciocolata, miere)

Se mai poate recomanda : vit. B12, ac. folic, preparate cu Fe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aftele sunt rezultatul actiunii unui streptococ stafilococ si nu a candidei cum de regula se spune.