| Diiieegooo a întrebat:

Bai oameni buni, vreau sa stiu si eu daca exista o metoda sa scapi de puncte negre? Deci ma chinui sa scap de ele de cand ma stiu pe lume, am încercat de toate absolut tot am încercat, am facut d-aia de aburi, dupa am încercat sa mi le scot, mi-am luat si un aparat de pe eMAG pentru puncte negre special care am dat 200 de lei si ghicici ce? NU A MERS ☺️ am încercat tot efectiv absolut tot, stie cineva pe bune daca poti sa scapi de ele? (Am pe frunte si pe nas) dau funda

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa ce te speli ZILNIC cu apa si sapun si s-a uscat pieiea, sterge-ti fata cu un tampon (de vata sau tifon, etc.) inmuiat in spirt sanitar si stors (printre degete).
Ai grija sa nu-ti curga spirtul in ochi! Daca totusi, atunci clateste-ti ochiul repede, cu multa apa!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Bula):

Iti dai seama ce fata catifelata o sa aiba dupa ce se spala cu sapun (care usuca tenul), cu spirt (care irita si usuca si mai tare tenul). Si eventual sa faca asta dimineata si apoi sa iasa si in frig, nu? laughing
Bula, te apreciez, dar la raspunsul asta ia-te de mana cu duduia Violleta. Daca fata ia in considerare sfatul tau si sfatul dansei cu frecatul cu malai, nu o sa mai iasa 2 saptamani din casa laughing

| Bula a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu tzrebuie frecat in continuu! tongue
Este suficient de 1-2 ori pe zi, pana trece.

| Violleta2022 a răspuns:

Punctele negre sunt pucte de mizerie (praf si impuritati din aer, amestecate cu secretia uleioasa a fetei), care pe o fata necuratata (nespalata) intra in porii fetei, ii infunda, porii se infecteaza si in cateva zile apar bubele (acneea, cosurile).

Daca te speli IN FIECARE ZI cu apa calda si sapun pe fata, imediat cum intri in casa, dupa ce te-ai intors de la scoala sau dupa ora de sport, fata ta va fi intotdeauna curata, fara puncte negre si fara acnee pe fata.

Nu te costa nimic sa scoti punctele negre, ele iesind EXTREM DE USOR CU, fara nici un ban, doar cu ingredinetele astea, care le gasesti in toate casele:

- apa calda
- sapun
-2 linguri de malai.

Se face clabuc din sapun si apa calda si cu degetele pline de clabuc le pui in malai si apoi pe frunte, frecand usor in cerc, ca sa scoti punctele negre si impuritatile din piele.
Se coboara cu degetele pline de clabuc si malai pe tample, pe na, obrazi, barbie (NU da la ochi sau pe pleoape) si se curata prin miscari de rotatie, pana ies din piele toate impuritatile, lasand fata curata si luminoasa.

Acest procedeu este de curatare mecanica, a porilor fetei, nu costa nimic dar rezultate 100%.
Se poate face acelasi procedeu si pentru piele, maini, picioare si oridund doresti tu, fiindca curata porii si pielea moarta, lasand-o curata si luminoasa.

Procedura asta de curatare, se poate face cu malai sau cu jat de cafea amestecat cu clabuc, cand esti in dus, ca s ate poti clati imediat.

| carevaescu a răspuns (pentru Violleta2022):

Punctele negre sun grasimi si uleiuri naturale acumulate in pori care din cauza expunerii s-au oxidat, capatand o culoare inchisa

| Furnicuta000 a răspuns:

Ce fel de puncte negre? Daca sunt din alea foarte foarte mici alea sunt filamente seboreice si nu poti sa le scoti sau daca le scoti oricum apar. Daca sunt din alea mai mari ia-ti o ustensila pentru scos puncte negre (e un bat cu o bucla la un capat, costa 5 lei si le scoate imediat). Daca te deranjeaza asa tare punctele astea si vrei un ten curat, fa-ti o rutina de ingrijire care sa contina acizi. Acizii exfoliaza constant tenul

| adryang78 a răspuns:

Dacă sunt ereditare, nu prea ai ce face. Adică, soluții temporare sunt destule, dar indiferent ce folosești apar din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat gel de exfoliat la fiecare 3-4 zile?

| EestiSodalane a răspuns:

Nu inteleg de ce ai vrea sa scapi de ele. Nici măcar nu se văd cu ochiul liber

| Hyperion7 a răspuns (pentru EestiSodalane):

De aproape se vad

| Standt a răspuns:

Ai incercat si sapunul? Spalat cu apa calda si sapun. Dimineata si seara. Masat bine.
Elimina grasimile din alimentatie.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Cand te speli pe fata dimineata, spala-te cu malai (o jumatate de mana de malai). In cateva luni vei scapa de punctele negre de pe fata.