| Otilikaa a întrebat:

Ce sa fac sa scap de puncte negre? am incercat orice si nu a mers.

Răspuns Câştigător
| Bbytha a răspuns:

Sunt creme sau geluri speciale pentru asta... Acum, depinde ce pct negre ai. Dc ai doar cateva pe obraji, nas sau frunte si nu ai si porii dilatati, ai putea incerca niste creme mai blande gen Keracnyl, Sebium AKN, Hyseak de la Uriage( te dai seara cu ea). Dar trebuie sa folosesti crema respectiva ceva timp.
In schimb dc ai mai multe pct negre cum e cazul meu si porii dilatati, cremele de mai sus nu prea dau rezultate decat daca le folosesti luni bune 3 4 5 6 luni, si nici atunci nu e sigur. Poti folosi Skinoren dar vezi ca e un pic agresiv la inceput si sa nu te dai dimineata doar seara si intr-un strat subtire si o data la2 seri la inceput. Nu exista o crema minune care sa fie extraordinara pentru toata lumea, o crema poate fi senzationala pentru un anumit tip de ten si groaznica pentru alt tip de ten. Deci e mai complicata problema. Asa pentru pct puncte negre mai sunt cremele pe baza de retinoizi - astia cica sunt cei mai eficienti in pct negre, acnee, pete dar totodata sunt foarte agresive cremele astea (Retin a, Isotrexin) si sincer nu prea ti le recomand ca te poti arde cu ele irita asa ca ai grija. In orice caz iti recomand sa folosesti numai cremele astea de care ti-am zis eu sau dermatocosmetice (care nu inchi porii, care nu prd pct negre). Celelalte gen Zinerit Clean & Clear nu prea ti le recomand dar faci cum doresti tu.
Stiu ca te-am ametit cu toate cremele astea dar eu iti expun problema in mod obiectiv. E posibil ca celelalte creme pe care ti le-au zis ceilalti sa nu dea rezultate la tine. Nu stiu ce sa zic. Problema difera la un ten la altul.
Bafta!

3 răspunsuri:
| Michaelis a răspuns:

Ca sa scapi de el trebuie sa mananci cat mai putin ueios si sa mananci mai multe fructe si legume si sa eviti lucrurile prajite.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Fundita?happy

| Dweea a răspuns:

Pentru a scapa de punctele negre te poti spala cu malai pe fata sau daca nu. iti iei o crema Garnier este foarte buna pentru indepartarea punctelor negre scapi foarte repede de ele.

| Lovetoloveyou a răspuns:

Buna! si eu am acesta problema. punctele negre sad Acum incep sa imi fac o masca din argila cu zeama de lamaie pentru ca am citit ca este foarte buna si da rezultate, acum sa vad si eu ce iese! Poate daca ai sa incerci si tu o sa dea rezultate. Succes!