| anonim_4396 a întrebat:

Bijuteriile din alpaca ruginesc?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Alpaca NU se placheaza cu argint, ci este ALIAJ (adica AMESTEC de metale, topite).
Ce ai vazut tu, probabil au fost piese de cupru argintate, asa cum exista si aurite. In comertul de "buticarie" se gasesc si acum diferite lantisoare, inele, bratare "de argint", care nu se oxideaza (sunt din aluminiu eloxat).
Lumea le cumpara fiindca sunt usoare, ieftine, lucesc ca argintul si "nu se innegresc", nu trebuie curatite.
Putini stiu ca, argintul se recunoaste tocmai dupa innegrirea specifica si rapida, mai ales in contact cu pielea.
Cuprul, alama si bronzurile se inverzesc la oxidare, iar fierul se oxideaza rosu-maroniu (rugina).
Singurele metale pure care nu se oxideaza sunt aurul si platina, acestia capatand valoarea mare tocmai pentru aceasta caracteristica.

In timp, dupa secolul 19, s-a inceput si fabricarea aliajelor inoxidabile, cum este alpaca sau mai nou "inoxurile".

Eu am tacamuri din alpaca de peste 100 ani, care n-au nici urma de oxidare.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Alpaca este un aliaj inoxidabil de nichel, cupru și zinc, folosit la fabricarea tacâmurilor, instrumentelor medicale etc. Aliejul este facut tocmai sa nu se "rugineasca".

In alta ordine de idee, doar fierul se oxideaza prin a se face RUGINA.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Bula):

Oxid de zinc, de argint, bde aluminiu, de cupru, etc. Atât metalele, cât și nemetalele, oxidează atunci când sunt îndeplinite condițiile.

| Bula a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Aliajele inoxidabile sunt facute tocmai sa nu se oxideze. Si alpaca este un fel de "inox".
Aceste aliaje sunt facute in asa fel incat sa nu ramane valente (de ionizare) libere, astfel nu se pot oxida.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Bula):

Obiectele din alpaca sunt de obicei placate cu argint. Atunci când stratul de argint dispare, cuprul din aliaj oxidează, de aici rezultând culoarea verde specifică. Am lucrat la o firmă de tip remarcat pe vremuri și văzut destule piese din alpaca înverzite. Imi spuneau colegii de la testarea compozitiei aliajelor că este alpaca, adică argint german. Te asigur că nu le vopsea cineva. happy

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Bula):

Inclin să-ți dau dreptate, totuși. Despre argintul curat știam și eu că se înnegrește. Oricum, am mai învățat ceva. happy

| Bula a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Alpaca NU se placheaza cu argint, ci este ALIAJ (adica AMESTEC de metale, topite).
Ce ai vazut tu, probabil au fost piese de cupru argintate, asa cum exista si aurite. In comertul de "buticarie" se gasesc si acum diferite lantisoare, inele, bratare "de argint", care nu se oxideaza (sunt din aluminiu eloxat).
Lumea le cumpara fiindca sunt usoare, ieftine, lucesc ca argintul si "nu se innegresc", nu trebuie curatite.
Putini stiu ca, argintul se recunoaste tocmai dupa innegrirea specifica si rapida, mai ales in contact cu pielea.
Cuprul, alama si bronzurile se inverzesc la oxidare, iar fierul se oxideaza rosu-maroniu (rugina).
Singurele metale pure care nu se oxideaza sunt aurul si platina, acestia capatand valoarea mare tocmai pentru aceasta caracteristica.

In timp, dupa secolul 19, s-a inceput si fabricarea aliajelor inoxidabile, cum este alpaca sau mai nou "inoxurile".

Eu am tacamuri din alpaca de peste 100 ani, care n-au nici urma de oxidare.

| Holiday a răspuns:

Nu rugineste, dar oxideaza. Se face verde.happy

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Holiday):

Ruginirea este rezultatul oxidării.

| Holiday a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Rugina este rezultatul oxidarii, dar doar fierul "rugineste".
Pentru celelalte metale oxidarea nu se numeste rugina.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Mai greu, dar ruginesc și ele, sub acțiunea umidității și a sărurilor din transpirație.