| anonim_4396 a întrebat:

Bijuteriile din argint se curata cu pasta de dinti?

12 răspunsuri:
| nicoletalavinia14 a răspuns:

Asa spune mama mea
acum nu stiu daca este un proces bun.
oricum, nu o fac des pentru ca uit de chestia asta
dar le curata si le o stralucire frumoasa, curata:d

| EmaS a răspuns:

Se face o solutie de apa cu sare si se pun bijuteriile la fiert. Apoi se curata cu o periuta de dinti.

| tuGatita a răspuns:

Da cu pasta de dinti. sau frecate cu un materiul ca blugul..nu stiu daca m-am exprimat corect. Altceva nu am incercat! astea stiu ca merg sigur

| h3r a răspuns:

Buna.
Merge cu pasta de dinti sau cola. Le bagi in cola si se curata.

| wolder a răspuns (pentru h3r):

Aa cola nu ingalbeneste?

| h3r a răspuns (pentru wolder):

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu pasta de dinti.cu bicarbonat le zgarii.le freci cu o carpa moale.vor straluci.

| fadnox a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri
am incercat cu pasta de dinti si a mers

| piti77 a răspuns:

Da, se pot curata si cu pasta de dinti dar cel mai bine se curata cu amoniac si cu apa(praful acela care miroase urat). trebuie sa-l lasi cateva minute sa actioneze apoi se curata foarte usor

| silvipisicutza a răspuns:

Toate bijuteriile din metale pretioase se curata cu pasta de dinti. Se curata si cu bicarbonat dar nu prea bine si in plus se zgarie.

| Blade82 a răspuns:

Mai bine cu bicarbonat si nu cu pasta de dinti ci cu periuta de dinti.

| Guliveeer a răspuns:

Merge cu pasta de dinti doar sa aplici un strat subtire si sa freci acolo unde e nevoie.