| Dyia67 a întrebat:

Buna, a folosit cine epilare definitiva acasă cu aparat IPL, dacă da e ok imi puteți lasă unul la un pret accesibil?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista epilare definitiva, fiindca parul creste constat, fiind stimulat de hormonii tai.
Acum cativa ani am folosit un aparat de vreo $2000, care pe moment ne-a facut fericiti dar 2 luni mai tarziu, parul ainceput sa creasca din nou. Deci aparatul a fost inutil.
Eu am revenit la clasica ceara de albine, dar copii mei au apelat la un centru dermatologic care face epilare definitiva cu laser, care dupa 10 sedinte aratau extraordinar, din pacate, dupa 6-7 luni parul a inceput sa creasca la fel ca inainte.
Concluzia: nu exista epilare definitiva doar intarziere temporara a cresterii parului, dar imediat cum se opreste procedura, parul revine la forma, volumul si masura initiala, deaorece el creste hormonal, pe toata durata vietii omului.

| relian a răspuns:

Nici la saloanele alea profesioniste nu se poate face ce cauti tu,dar aioa ce vind aparate de alea nu trebuie si ei sa faca ceva banuti.

Parul nedorit e lucru dracu laughing daca ii dai si cu laser,ii dai in radacina de enspe mii de ori si el tot apare,e clara. Poate daca incerci la biserica,sa iti dea popa cu tamaie si aghiazma cine stie, poate ai ceva sanse laughing
Aparatele folosite acasa pentru epilat in afara de lame, masini de tuns, ceara, restul is povesti, bani irositi

| blooms a răspuns:

Buna,
din experienta noastra rezultatele sunt mediocre. Avem multe cliente care au cumparat dar tot la noi au ajuns. Majoritatea aveau Philips Lumea care este destul de scump. In primul rand IPL este o metoda veche de epilare definitiva si in al doilea rand nu poti obtine o unda de lumina(IPL= lumina intens pulsanta) suficient de puternica sa ajunga la papila firului de par si sa-i intrerupa alimentarea prin cauterizare.
Partea buna este ca o sa aveti rezultate acceptabile in primele luni si probabil 10-2o% din fire permanent distruse iar restul de fire mai subtiri si decolorate. Partea mai putin buna este ca la un moment dat nu o sa mai aiba niciun efect vizibil.
Succes!
Daca vrei detalii in general despre epilarea cu laser https://blooms.ro/servicii/epilare-definitiva-laser/