| oana_7289 a întrebat:

Buna all:*:* fetelor voi cu ce sampon va spalati la cap?:S eu am multa matreata sad am parul lung... e pana la mijloc aproapte de fund)si nu stiu ce sampon sa mai folosesc. ma ajutati? mersi:*:*

15 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bună @Oana! Înainte de a alege șamponul trebuie să descoperi cauza apariției mătreței. De regulă apare datorită unei alimentații sărace în vitamine (așa se întâmplă primăvara), a vopsitușui excesiv, când pielea capui se descuamează.
Eu când am astfel de probleme îmi masez rădăcina părului cu ulei de măsline, un un prosop timp de 2 ore, după aceea ma spăl.

| Vali87 a răspuns:

Trebuie sa folosesti sampoane medicinale pentru matreata precum Vichi, Alpecin, Foltene, Apivita, Gerovital, Ducray, Herboschopy - toate gamele astea au sampoane pentru matreata. Chestia e ca nu ai de unde sa stii care se potriveste parului tau, si daca te duci la dermatolog tot pe incercate ti le da. Eu de ex mi-am luat Squanorm pentru par gras si matreata de la Ducray si mi se ingrasa parul la fel de des dar pentru matreata e destul de bun. Acum ma spal o data la 3 seri si e cat de cat acceptabil. Am mai incercat Alpecin pentru par gras si tot asa nici o ameliorare si totodata faceam si matreata de la el. O sa mai incerc si pe celelalte dar tinand cont ca sunt cam scumpe deocamdata ma spal cu Squanorm pentru par gras. Acum daca ai sa zicem si matreata si par gras, poti sa te speli cu 2, prima data cu cel pentru matreata stai 5 minute 10 neaparat te clatesti si dupa aia te dai cu ala pentru par gras stai 5 10 min si dupa aia te clatesti. Stiu ca tu ai zis ca ai prb doar cu matreata dar ti-am zis asa ca sa stii

| HappyCandy a răspuns:

In primul rand, daca obisnuiesti sa te speli pe cap cu apa fierbinte, renunta la acest obicei, incearca sa scazi cat mai mult temperatura apei, pana la limita suportabilului. Se stie ca o circulatie proasta se manifesta si la nivelul scalpului, urmarile sunt caderea parului, matreata, ingrasarea rapida a parului...
Fierbe niste frunze de nuc, si apoi spalate de 2 ori pe saptamana, cu siguranta vei scapa de matreata...
Dar si uleiul de ricin e bun pentru asa ceva.
Dar incearca cit mai rar sa iti schimbi samponul, si uneori matreata apare de la stres.
Dar iata ce am mai gasit despre matreata :
Pielea capului tau este exagerat de sensibila, se cojeste, iar tie iti este teama sa te imbraci in nuante mai inchise, la gandul ca in curand matreata care iti "ninge" pe umeri va deveni vizibila. Insa nu exista nici un motiv sa traiesti cu spaima unui nou atac al matretii. Iata cateva sfaturi si remedii care te vor ajuta sa ai parul sanatos si stralucitor, recapatandu-ti increderea in tine.

Ce este matreata si ce anume determina aparitia ei?

Matreata este o afectiune extrem de raspandita a scalpului si toti ne confruntam cu ea, la un moment dat. Ceea ce o provoaca este o hipersecretie a unei ciuperci numite Pityrosporum Ovale, care se gaseste, in mod natural, in sebumul produs de scalp. Cand se intampla acest lucru, consecinta o reprezinta o supraproductie a celulelor pielii, care se strang la nivelul scalpului si, ulterior, se desprind sub forma de coji.

De ce se intampla acest lucru? Cauzele sunt multiple, cel mai adesea "vinovatul" fiind un dezechilibru hormonal, stresul, regim alimentar impropriu sau sau intoleranta la un produs de ingrijire a parului (indiferent ca vorbim despre sampon, balsam, vopsea ori produse de coafat).

Pe de alta parte, este important sa stii ca nu toate cojile care ti se "astern" inestetic pe umeri sunt specifice matretii. In unele cazuri - e drept, destul de rare - ceea ce pare sa fie matreata nu reprezinta altceva decat consecinta directa a uscarii scalpului. Problema se va rezolva cu un tratament avand efect de hidratare intens si schimband produsele de ingrijire a parului cu unele destinate firului uscat si deshidratat.

Ce trebuie sa faci pentru a scapa de aceasta problema?

In majoritatea cazurilor, matreata se trateaza cu succes folosind sampoane special concepute in acest scop. Produsele anti matreata contin ingredienti activi, precum piritonat de zinc, ketoconazol, climbazol sau octopirox. Daca problema este mai serioasa, medicul dermatolog va recomanda un produs mai puternic.

Cat de des ar trebui sa te speli pe cap? Raspunsul este relativ. Astfel, unele produse sunt concepute pentru spalarea zilnica a parului, in timp ce altele vor fi folosite de 2-3 ori pe saptamana. Este important sa citesti cu atentie instructiunile de utilizare si respecta-le cu strictete.

Specialistii americani in problemele parului si scalpului recomanda folosirea alternativa a produselor speciale pentru combaterea matretii, respectiv a celor obisnuite. Daca vei descoperi ca samponul obisnuit duce la reaparitia matretii, axeaza-te, timp de cateva luni, numai pe un produs special.

Atunci cand folosesti un sampon anti matreata, ai grija ca miscarile de masare a scalpului sa fie lente si blande. Nu uita ca pielea capului este deosebit de sensibila si iritata (doar de aceea ai matreata...). Procedand astfel, vei activa circulatia sangelui la nivelul scalpului si vei exfolia celulele moarte de la suprafata.

De asemenea, nu este indicat sa te vopsesti sau sa-ti faci permanent in perioada tratamentului pentru matreata. Elementele chimice din compozitia acestor produse vor irita si mai mult un scalp oricum sensibil. Cand iti usuci parul, ai grija ca aerul sa nu fie prea fierbinte - desi, cel mai bine este sa-ti lasi parul sa se usuce liber, daca este posibil.

Daca, dupa cateva luni de folosire a samponului anti matreata nu ai scapat de aceasta problema, este recomandabil sa te adresezi unui medic dermatolog.
Mult succes

| Deea a răspuns:

Wash & go anti matreata, te ajuta.

| daηă a răspuns:

Buna.Eu ma spal cu schauma si e bun.Eu am facut greseala sa ma tund scurt straight face si acum arat... oribil straight face

| ioanaabt a răspuns:

Draga mea, pielea capului difera de la persoana la persoana, asa ca tu va trebui sa folosesti un sampon care te ajuta. De aceea, iti recomand sa inecerci sa incerci cateva sampoane, iar apoi ramai la unul singur, acela care iti va fi de ajutor. Pana acum un an...am incercat tot felul de sampoane si eram dezamagita ca nu imi gaseam un sampon pentru mine, insa am incercat Clear si chiar a functionat. In caz ca matreata persista, cred ca ar fi mai bine sa consulti un medic si poate el te va ajuta.

| summertime a răspuns:

Eu folosesc Head & Shoulders de vreo 4 ani si sunt multumita.

| SereSmile a răspuns:

Eu folosesc un sampon de la avon, e foarte bun
syos, head & sholders, wash and go etc... pentru mine astea sunt forte rele (pe toate le-am incercat )m-am spalat cu head & sholders si asa de multa matreata mi s-a facut de mi-a fost rusine sa ies din casa
cel de la Avon til recomand cu placere
P.S.depinde si de tipul de par si de scalp big grin Succes in gasirea samponului!

| nobody5568hf a răspuns:

Eu folosesc GARNIE FRUCTIS antimatreata.
Si sa stii ca il folosesc de vreo 3 saptamanii si da rezultate foarte bune.

| TheCritic a răspuns:

Eu folosesc Garnier.tongue

| oana_7289 explică:

Dar nu am asa multa matreata adica sa se vada urat sau cine stie ce.dar am si ma deranjeaza si eu folosesc acum Head & Sholders mentol dar nimicstraight face

| criiisa a răspuns:

Eu am avut la inceput un sampon de la syos care era special impotriva matretii(insa rezultate 0, de fapt cred ca el imi facea mai multa matreata)...acum folosesc un sampon de la avon si sunt foarte multumitahappy

| DenySse_9735 a răspuns:

Eu ma spal cu Hello Kitty (nu exista in RO) Dar...sora mea, Andreea se spala cu Head & Sholders.E cel mai bun sampon din Romania

| cristianka_6564 a răspuns:

Poti incerca samponul de la The Body Shop - antimatreata, e doar unul singur, pentru mine face minuni. Apoi daca matreata insista poti merge la farmacie si ti se va recomanda unul mai... medical. Daca nu rezolvi problema fa un control la dermatolog.

| Deliaa a răspuns:

Buna! Pai eu ma spal cu SUNSILK si nu am nicio problema.Dar eu nu am asa multa matreata:d