| alynutza_9712 a întrebat:

Buna all! Sunt bruneta, am ochii caprui si am tenul bronzat, ce culori pot purta la haine sau la machiaj pentru a-mi deschide culoarea tenului?

2 răspunsuri:
| criss84 a răspuns:

Tonurile de maro (de la bej pana la ciocolatiu), asa numitul gri spre albastru si nuantele inchise de albastru, auriul si piersica, rozul prafuit.

| pam_pam a răspuns:

In primul rand poti folosi un fond de ten mai deschis cu un ton, maxim doua, decat tenul tau. Pentru machiajul ochilor, nu-ti recomand nuantele caramiziu, maro, ci albastru, sau verde, un violet spre rosu/roz, nu spre albastru, oranj sau nude, dar ai grija sa nu exagerezi cu aplicatul pe pleoape. (sau ai putea sa folosesti doar tus si rimel) In schimb, pentru machiajul buzelor, rosul sau nuantele cat mai rosiatice (nu spre maro, ci spre portocaliu) deschid tenul cel mai mult. Fardul de obraz, daca folosesti, poate fi tot roz, sau un visiniu mai calm, nuante placute de rosu.
Cand vine vorba de haine, evita culorile deschise, pentru ca vor crea contrast cu pielea. Banuiesc totusi ca nu vei putea sa porti zilnic rosu, dar poti purta un violet neutru, albastru nici prea deschis, nici prea inchis, verde, negru si cam tot ce am enumerat si la machiajul pentru ochi. Sper ca te-am ajutat. Bafta!