| bubix98 a întrebat:

Buna!
am 12 ani si am o problema foarte mare cu cosurilesad
am pe frunte.
dar problema si mai mare si care ma deranjeaza foarte mult pentru ca vine vara si nu pot sa port tricouri cu decolteu sau in bretelute pentru ca am cosuri foarte multe pe spate.la unele au ramas pete iar altele sunt rosii.
vreau si eu niste remedii naturiste ceva facut in casa si cu efect

nu vreau sa ma duc la dermatolog

mentionez ca am tenul mai gras.
multumescbig grin

9 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

Este nevoie de un tratament mai de lunga durata la tine, asa creme sunt multe si ti le pot spune dar nu stiu care ti se potriveste tenului tau. Prin urmare du-te la medicul de familie sau spune-i mamei sa se duca si sa ii ceara o trimitere la dermatolog, nu trebuie sa platesti nimic.
Tratamentul nu e scump, singura chestie e ca trebuie sa dai peste un dermatolog bun si sa ai si tu rabdare ca acneea nu se vindeca de pe azi pe maine.Eu zic sa nu mai amani si sa te duci la dermatolog in perioada asta ca se poate agrava daca mai astepti si se vindeca si mai greu.
Bafta si multa rabdare!

| GaBBiii a răspuns:

Cunosc muuulte masti faciale excelente pentru cosuri (eu nu am tenul acneic, dar imi apare cam de 2 ori pe luna cate un cos,doua)

Proabil si pentru faptul ca eu imi fac o data-de doua ori pe saptamana o masca din urmatoarele:

- masca cu ou : il spargi si separi albusul de galbenus. Albusul intr-o cana/castronel, galbenusul in alta. Prima oara te dai cu albus(eu folosesc pensula pentru vopsitblushing), stai cam 15 min si te clatesti. Apoi te dai cu galbenus si tot cam la fel stai. O sa ai o piele fiiina love struck De bebebig grin

Dupa poti folosi o lotiune tonica cu aspirina. DA,ai citit bine. Si nu, nu trebuie sa ti`o cumperi. Tot homemade iei cateva aspirina le pisezi(pana sa fie pulbere) si apoi pui jumatate de cantitate apa, jumatate otet. Adica: daca tu vrei 500 de ml de lotiune tonica, pui 250 ml de apa, 250 de otet. Sper ca ai prins ideeabatting eyelashes Cu toate astea, trebuie sa clatesti cu apa calduta.

-mai poti folosi masca cu apirina :iei cateva pastile, pui vreo 10 ml de apa(pentru a se dizolva) si pui iaurt/miere (cat crezi tu ca iti trebuie pentru o masca

-altceva pentru cosuri ar fi scrubul cu malai

-sau,alt scrub : tai o felie de rosie(incearca sa nu fie foarte coapta) si o dai prin zahar pudra,apoi te dai pe fata,e super:X

-altceva,albusul unui ou il amesteci cu musli si ti`l pui pe zonele cu puncte negre(nas, barbie sau frunte, depinde unde ai)

- Si ceva ce o sa te mire love struckIei o discheta de vata si o inmoi in...sampanie! E suuuuuuuuper. Asta e cea mai buna lotiune/masca/sau cum vrei sa o numesti. iti lasa un tenn. drooling

Cam atat mi-au venit acum pe moment.

Dupa cum vezi toate sunt ieftine si faci mastile din ce ai prin frigider.Nu ca Zineryt care costa 50 ron si nu face nimic.happy
Pa, pa

| edith_8738 a răspuns:

Ai putea incerca si o baie cu aburi, macar de 2-3 ori pe saptamana. face foarte bine; iar in ceea ce priveste cosurile de pe spate, cred ca mai toata lumea are! dar important este sa nu le storci.si eu cand aveam 12 ani eram plina de cosuri, dar acum au trecut.asa ca soit tranquille cherie! o zi frumoasa!

| alexandra_7387 a răspuns:

Nu o sa gasesti nici un remediu la ele. Sunt specifice varstei si trec cu timpul. Si eu cand aveam 12 ani am avut pe frunte si pe spate inca mai am si acum. Insa cu timpul mi-au trecut de pe frunte. Pentru ten gras poti folosi creme care iti hidrateaza tenul special concepute pentru astfel de ten. Si inca ceva, nu le zgarma si nu le stoarce pentru ca o sa iti apara altele in locul lor.

| Beastboy a răspuns:

Sa imi dai si mie pls un mesaj privat daca gasesti vreun remediuwinking. multumesc anticipat

| TaNaNaNaNa a răspuns:

Buna! Si eu am 12 ani si am avut cateva cosuri dar nu le-am dat cu nimic, au trecut singure.
Te inteleg. Uite aici niste tratamente naturiste:

1.Coaja de portocala
Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee.
2. Lamaia
Unul din cele mai simple remedii pentru acnee este aplicarea in mod regulat a sucul de lamaie pe cosuri si acnee. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora dupa care se spala cu apa calduta.
3. Usturoiul
Datorita proprietatilor sale antiseptice, usturoiul este folosit de foarte mult timp in tratarea acneei. Astfel, pentru uz extern specialistii recomanda pacientilor cu probleme sa se frece cu usturoi crud pe zonele afectate de acnee, deoarece ajuta la curatarea pielii de cosuri, pete si furunculi.
4.Castravete ras se aplica pe fata, ochi si gat timp de 15-20 minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. Acesta este un excelent tonic pentru tenurile acneice si previne aparitia cosurilor si punctelor negre
Incearca sa mananci mai multe fructe si in plus nu le sparge pentru. ca o sa iti ramana semne.Nu am incercat nici eu aceste tratamente dar sper sa iti fie de folos si sa scapi cat mai curand de aceste cosuri care te fac sa te simti aiurea.Pwpycy!

| MyEssence a răspuns:

O prietena de-a mea avea aceeasi problema ca tine si a aflat ca daca mananca in fiecare dimineata(pe stomacu' gol) drojdie si cu o lingurita de miere ii trec deoarece drojdia are multa vitamana B, si a inceput si ea sa faca aceasta,, dieta'' cu drojdie iar dupa o saptamana cosurile ei au inceput sa dispara incetul cu incetul...incearca si tu da nu stiu sigur daca o sa mearga fiind ca depinde si de organism

| delia34_2222 a răspuns:

Incearca sa amesteci lapte caldut cu drajdie si sa aplici in fiecare seara cu o ora inainte de culcare. Pe mine una, m a ajutat!

| Ralucaaa_3311 a răspuns:

Este ceva normal la varsta ta. eu am 16 ani si am ajuns sa scap cu usurinta de ele.in timp se trec singure.incearca sa nu ti le mai storci pentru ca din acest motiv raman semnele :-s totusi poti merge la o farmacie si sa intrebi de ceva creme :-s sigur te vor ajuta, fiind persoane cat de cat de specialitate. eu am primit tot felul de sfaturi in legatura cu creme si crede-ma ca nu m-au ajutat. sfaturi de la persoane nespecializate.happy