| bruneta04 a întrebat:

Am si eu o problema cu tenul meu. Am un ten gras si acneic(am pere rosii, puncte negre si puncte albe). Am inceput de aproximativ o luna sa ma spal cu un sapun din plante si sa ma dau cu Zineryt. Mi-au disparut cosurile care aproape erau buboaie, insa imi mai apar(mai micute), petele sunt prea evidente si punctele negre sunt o multime. Sa mentionez ac imi apar cateodata cosuri pe spate. Cum imi recomandati sa am grija de tenul meu si sa am pielea catifelata? Nu vreau sa aud de mersul al dermatolog. Funda cel mai complex raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Spala-te pe fata cu sapun de sulf de la farmacie. Foloseste in continuare si Zineryt, e bun. Si schimba-ti stilul de viata: dormi noaptea si petrece mai mult timp in aer liber ziua, pe lumina, ca soarele face minuni la acnee, si umbla la alimentatie. Nu mai consuma alimente si bauturi care contin cafeina (cacao, cafea, ceai chinezesc, cola sau chestii care le contin: ciocolata, diverse creme etc.). Include in alimentatie 400 de grame de legume si fructe pe zi, atat crude, cat si gatite (fierte sau la cuptor). Incearca sa excluzi zaharul rafinat, continut nu numai in dulciuri, ci si in majoritatea conservelor, in mezelurile industriale, in pateul de ficat. Carnea proaspata e de preferat mezelurilor, iar fructele crude sunt de preferat dulciurilor procesate industrial. La gatit, foloseste condimente simple, pe care sa ti le combini singura, nu produse de genul Vegeta, Delikat sau mai stiu eu ce.
Si, nu in ultimul rand, nu uita sa bei un litru de apa simpla pe zi, pe langa alte lichide pe care le mai consumi. Apa de la robinet sau apa plata oligominerala (cu maxim 3 mg de Na la litru, gasesti compozitia pe eticheta).

| ComatoseWine a răspuns:

Da-l naiba de sapun. Spala-te ori doar cu apa fiarta pe care ai lasat-o sa se raceasca, sa fie putin calduta. Apoi dati cu Skinoren.E mai bun ca Zineryt-ul.Dar renunta la sapun, cel putin la cel solid.Foloseste o spuma de curatare.

| Pnk a răspuns:

Eu iti recomand sa faci infuzii pentru curatarea tenului.Fi atenta la ce mananci.Alimentele ingrasa tenul si provoaca aparitia acneica.Imcearca mastile pe baza de ou.