| LoveForYou000 a întrebat:

Am 12 ani si foarte multa matreata in par.
Cum as putea scapa de ea? Adica am un sampon de la Yves Rocher care este foarte bun dar dupa 2 zile de la spalarea parului incep sa am matreata.
Cum as putea scapa de matreata?

11 răspunsuri:
| anyka18 a răspuns:

Buna si eu am avut aceeasi problema pana am inceput sa folosesc samponul antimatreata de la Ladys cu Zinc si Phantenol care a dat rezultate de la prima spalare.Metode extra ar mai fi sa te clatesti cu apa si otet dupa ce te speli sau cu ceai de urzici care la mine de asemenea da rezultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te limpezesti corect dupa ce te samponezi? Si eu ma spal cu un sampon de la Yves Rocher, si nu fac deloc matreata.

| LoveForYou000 explică (pentru anonim_4396):

Da dupa ce ma spal nu mai am matreata big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Scalpul fiecărei persoane este populat de o ciupercă asemănătoare drojdiei (Pityrosporon ovale). Când ciuperca se află pe piele în cantităţi excesive, rezultatele metabolice fungice irită scalpul, care răspunde apoi cu o producţie crescută de mătreaţă. Formarea mătreţei depinde şi de factori individuali, vârstă şi climă. Prea puţină expunere la lumină, în special la lumina UV din timpul iernii, înlesneşte producţia de mătreaţă. Obiceiurile de îngrijire a părului joacă şi ele un rol. Mătreaţa devine vizibilă dacă părul nu este spălat destul de des.
cu o îngrijire potrivită, problema mătreţei este eliminată pe termen lung. Nu e nevoie să te legi de un şampon anti-mătreaţă pe viaţă. Atunci când o persoană observă mătreaţă în păr, aceasta poate fi eliminată cu un şampon foarte eficient împotriva mătreţei. Împotriva acesteia, există mai mulţi agenţi activi. Zinc pirition, de exemplu, combate creşterea excesivă a ciupercii pe scalp şi reduce pe parcursul acestui proces formarea mătreţei în exces.
Ce sfaturi să-ţi dau eu acum?
Evită orice iritare a scalpului, care poate fi cauzată de spălarea părului cu apă foarte fierbinte, frecarea puternică cu un prosop, folosirea periilor aspre sau uscarea părului cu uscătorul de păr setat la temperaturi înalte.
Odată ce ai observat mătreaţă, evită orice iritare suplimentară a scalpului cauzată prin vopsire, îndreptare sau permanentare a părului.
Dacă ai părul uscat şi deteriorat, şampoanele anti-mătreaţă ţi-l pot usca şi mai mult. Ar trebui, aşadar, să foloseşti un balsam sau o mască de păr după fiecare spălare cu şampon.
Alimentaţia nesănătoasă şi/sau stresul continuu nu pot duce la formarea mătreţei, dar pot înrăutăţi situaţia.
Te pup!

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns:

Trebuie sa schimbi samponul. O data la 3 luni macar. Incearca head and shoulders sau Jhonson Baby (probabil te va scapa dar eu l-am incercat si nu imi face parul "frumos") Funda?

| Lorenuta2000 a răspuns:

Eu am aceeasi varsta si problema. Folosesc un sampon tratament, vichy dercos. Chiar daca nu dispare toata matreata, macar nu mai ai mancarimi. Mai poti incerca sa te speli in cap si cu putin otet inainte sa dai cu sampon. Otetul ar inmuia matreata si ar pica cand te clatesti in cap. Mul noroc!

| kim26 a răspuns:

Cel mai bun sampon impotriva matretii este si va ramane head&sholders, pentru mine intotdeauna a functionat cand am avut probleme... intr-adevar este destul de tare, dar poti sa il dizolvi cu putina apa inainte de al aplica pe par. cateva spalari cu el si GATA

| anonim_4396 a răspuns (pentru kim26):

Compari head&sholders cu un sampon de la IvesRocher? laughing nu stii ce vorbesti.

| kim26 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu head&sholders am scapat de matreata cu cel de la YvesRocher nu happy. deci da, pot sa il compar pentru ca le-am folosit. pentru mine a functionat

| cameliagalateanu a răspuns:

Ce fel de par ai (uscat, vopsit, gras)?
samponul asta antimatreata este compatibil si cu tipul de par pe care il ai?