| deeya_9628 a întrebat:

Buna am 12 ani si:
-Sunt bruneta
-Am parul mediu si drept dar la varfuri se intoarce in exterior si asta ma deranjeaza
-lungimea parului este medie pana la umeri
-am fata ovala
-am ochii verzi
. Nu stiu cum sa fac ca parul meu da fie ondulat (ca si sarpele cand merge)fara ca sa-mi stric parul.Am incercat dupa bae ca sa mi-l intorc in interior si nu a mers si am folosit o perie rotunda si mi l-am facut bucle asa ceva dar a doua zi nu a mai tinut si tot mi sau intors varfurile.CM SA FAC

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Stiu ca suna aiurea, dar incearca inainte sa zici ca-s nebuna. Aveam si eu (si inca am aceeasi problema.
1 - Cand ai parul inca ud pune-ti o caciula f subtire (sa se usuce parul in pozitia aia) dar ai grija sa fie cat mai ciufulit si razvratit posibil pe sub caciula. Macar stii ca 2 zile va sta "wild".
2- Incearca spuma de par (aplica doar pe lungimea firului... daca dai pe la radacini s-ar putea sa faci matreata). 3- Fa-ti codite multe si subtiri dupa ce te speli, cat e parul ud si cand se usuca le desfaci big grin Varfurile nu or sa stea f misto, dar merge.

8 răspunsuri:
| Seline a răspuns:

Bigudiuri + fixativ.
Peria rotunda nu e prea buna pentru ondularea parului, mai degraba pentru intinderea lui, deci renunta la eahappy

| vintageheart a răspuns:

Mie mi se intoarce parul intr-o parte si se vede mai ales cand mil prind in coada. O idee ar fi sa ti-l faci cu ondulatorul.Si sa stii ca nu e nimic urat ca ti se fac varfurile in exterior daca asa tie natural.Mai bine asa decat sa te chinui si sati pierzi timpul tot restul vietii cu ondulatorul.Folosesteti timpul in alte scopuri

| Catalion a răspuns:

Eu stiu o fata care are parul cret si indiferent ce face nu poate sa il indrepte asa cum vrea ea. Poate ca asa e felul parului tau de a fi si nu prea ai ce face.

| cosima11 a răspuns:

Dupa ce faci baie, cand inca parul ti`e umed da`te cu spuma. si strangel in sus in pumn [eu asa fac] si apoi usca`l cu un uscator de par cu disc. sau si cu unu simplu e bine. poate asa o sa-ti tina mai mult. dar daca ai parul prea moale, nu o sa-ti stea nu stiu cat.

| juniper a răspuns:

Eu exact invers as vrea, adica sa mi se intoarca parul in exterior, pur si simplu nu-mi place interiorul. Cand te speli, spala-te cu capul in jos, asa fac eu, este cam greu dar dupa ce iesi din cada sau dus, stoarce-l de apa si incearca sa-l dai e spate, o sa-ti stea ondulat la radacini si nu-l pieptana ud altfel iti va cadea mai mult decat de obicei sau incerca sa-l impletesti.

| pisycutza a răspuns:

Poti sa iti cumeri un ondulator pentru par, dar nu prea este indicat la tine, esti prea mica si iti poti strica parul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Impletestel dupa baie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O placa de par