| Larisuk128 a întrebat:

Am 13 ani, 1.50 inaltime si 39 kg. Mi se pare ca sunt prea scunda pentru varsta mea si multi imi spun asta. Ce pot face pentru a creste mai mult in inaltime? Dau Funda! happy

10 răspunsuri:
| BRoxana a răspuns:

Nu stiu, dar parerea mea este ca nu exista nici un sport, nici un aparat nici nimic care sa functioneze in chestia asta, in primul rand ai 13 ani, clar esti in crestere, nici nu se pune problema ca la 13 ani sa te opresti din crestere, asta e clar + la 13 ani ssi 1.50 nu mi se pare ca esti scunda, incearca sa faci miscare si sa ai un corp frumos si bine structurat indiferent de inaltime.

| Mwha a răspuns:

Te poti duce la inot, crede-ma chiar functioneaza. Dar oricum esti frumoasa pentru varsta ta, poate tu vei creste cand vei avea 16-17 ani. Stiu eu un pitic care la 11 ani avea 1, 45 si acum are 1, 76 - 16 ani ( bine ca el a facut mult sport ), dar in fine, daca nu vei creste nu trebuie sa-ti faci un complex din asta! Nu-ti pierde speranta!

| stlucian a răspuns:

Inot/baschet/handbal dar crede-ma sunt destui baieti carora le plac minionele pentru-ca se simt mai posesivi mai barbatosi desi... femeile conduc lumea chiar daca nu o recunoaste nimeni!

| mixxjim a răspuns:

Ai putea incepe prin a merge la un medic, sa-ti faci niste analize, sa nu ai vreo problema hormonala care trebuie rezolvata. Asta daca nu sunt si parintii/rudele tale de inaltimi apropiate, pentru ca daca sunt inseamna ca e genetic. Medicul ar trebui sa stie sa-ti recomande si ceva miscari de facut zilnic si care ar putea ajuta la crestere, dar inotul ajuta cu adevarat daca il practici sustinut (macar 1 data pe saptamana) si de preferat cu un instructor.

| τττ a răspuns:

Bună.
Ori aștepți să crești, ori te apuci de un sport (handball, baschet, volei). Nu te îngrijora, poate că organismul tău se dezvoltă mai greu!
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| creata13 a răspuns:

Depinde de genele tale. Daca parintii tai sunt mai scunzi e normal ca si tu sa fii la fel. Oricum te vei mai inalta in timp, dar eu zic sa nu-ti faci griji din cauza asta.Pritenii adevarati si cei care te iubesc nu te vor respinge pentru fizicul tau:*

| tacisiinghite a răspuns:

Ai putea sa te inscrii la o scoala de baschet si sa joci de mai multe ori pe saptamana! bachetul te inalta foarte mult

| Teo08 a răspuns:

Eu iti zic niste mici trucuri care sa te faca mai inalta... Poti purta rochi sau fuste lungi pana in pamant la care sa adaugi si niste pantofi/sandale cu toc sau cu talpa ortopedica sau sa porti mai des incaltaminte cu toc si talpa ortopedica. momentan nu ai cum sa cresti mai mult decat daca te apuci de un sport anume...winking

| alexandrumih a răspuns:

Ai incercat baschet de performanta? Se pare ca este destul de eficient.