| loove.music a întrebat:

am 13 ani si am o problema - mi se ingras parul repede -... ex: ma spal duminica apoi ma spal iar miercuri si incepe sa mi se ingrase tocmai din ziua precedenta. Voi ce sampoane folostit si in cat timp vi se ingrasa parul?

Răspuns Câştigător
| VladyCristian a răspuns:

Nu are nicio legatura cu samponul. Fiecare om are un anumit tip de par. Unii oameni au parul foarte uscat, uscat sau gras. Poti sa vizitezi un dermatolog dar incearca mai bine sa cauti un sampon pentru par gras. happy

10 răspunsuri:
| MissD a răspuns:

Tu o duci chiar bine. Eu ma spal o zi da una nu cu herbal eseneces.Nu las larul sa mi se ingrase incat sa arate dezgustator. asadar il spal de cate ori e cazul.

| undercovergirl a răspuns:

Buna,
In primul rand ar trebui sa stii cateva despre parul gras si mai apoi sa decizi ce sampon este mai bun pentru tine. De aceea m-am gandit sa-ti reimprospatez cunostiintele in materie de "parul gras" prin cateva notiuni foarte importante :)
Care sunt caracteristicile parului gras?
Parul gras este cauzat de o dereglare, relativ frecventa, a glandelor sebacee care secreta sebum. Substanta grasa naturala, sebumul asigura ungerea parului si protejarea sa impotriva poluarii. Insa, cand este in exces se transforma intr-o problema. Acest dezechilibru, afecteaza o femeie din patru al caror par prezinta urmatoarele caracteristici: luciu, greoi, lipit de cap chiar a doua zi dupa samponare.
Care sunt cauzele?
Acest fenomen este in principiu de natura genetica, dar stresul, nervozitatea, o alimentatie dezechilibrata, prea bogata in grasimi, o perioada de oboseala intensa, samponari incorect efectuate, utilizarea abuziva a vopselurilor chimice nu fac decat sa accentueze problema.
Ce trebuie facut?
Baza tratamentului „anti" par gras consta intr-o samponare adaptata la tipul de par pe care il ai sau o samponare ultra-blanda cu un PH neutru. Poti sa te speli pe cap de cate ori doresti, mai ales daca simti ca este nevoie, insa tinand cont de precautiile de a nu-l agresa.
Utilizeaza mici cantitati de produs bine diluat si spala-te bine, fara insa sa insisti prea mult. Nu este bine sa exagerezi caci nu vei face decat sa activezi glandele sebacee care provoaca un exces de sebum, ceea ce duce la aparitia parului gras si a matretii grase.
De evitat:
- samponul special pentru bebelusi sau copii, foarte bland, insa cu un efect de ingrasare, de aceea nu este deloc adaptat tipului de piele a adolescentilor sau a adultilor;
- frictionarea cu putere a capului cu unghiile in timpul samponarii;
- doua spalari succesive, caci al doilea are efect decapant;
- apa la temperatura foarte ridicata;
- feonul cu temperatura mare tinut foarte aproape de radacinile firului de par;
Ce este idicat sa faci:
- inainte de a te spala, maseaza usor scalpul, caci vei activa microcirculatia;
- ultima clatire fa-o cu apa rece caci vei tonifia parul si il vei face sa straluceasca (nu sa luceasca!);
- inainte de a-ti usca parul cu feonul, sterge-l cu un prosop moale care va inlatura excesul de apa;
- temperatura feonului trebuie sa fie mica iar aparatul trebuie tinut la o distanta de minimum 15 cm si mai ales nu-l tine niciodata mai mult de 15 secunde intr-o singura zona.
Radacini grase si varfuri uscate
Din cauza vopselurilor, a produselor pentru permanent, pentru decolorat sau a aparatelor de uscat foarte puternice, parul nu este destul de neted pentru a permite sebumului sa se intinda pe toata lungimea parului.
Pentru a-l ingriji:
- Aplica o masca de argila absorbanta doar pentru radacini, in niciun caz pe lungimea firului de par.
- Spala parul numai cu un sampon purificator.
- Hraneste lungimea si varfurile parului cu uleiuri si masti hidratante.

Acum, dupa ce ai citit toate astea, sa iti recomand si cateva marci de sampon care sper eu sa-ti mearga :
http://www.cosmeticplant.ro/produs/412/Bio-Sampon-pentru-par-gras---Bema
http://www.cosmeticplant.ro/produs/138/Sampon-par-gras---Bio-Plasis-
http://www.vreaubio.ro/445-sampon-pentru-par-gras-coslys-250ml.html
http://www.bionatura.ro/......-gras.html
Toate sunt sampoane bio, foarte bune, ti le recomand cu placere chiar daca preturile sunt putin mai piperate merita :)

| Nimic special a răspuns:

Poate nu are nici o legatura sampanoul, pentru ca este la acea varsta. Si poate ca si asta e problema. Si eu am spal de 4 ori pe saptamana din cauza ca mi se ingrasa parul foarte repede, si am inceract multe tipuri de sampon.happy Iti urez Succes!

| miauu a răspuns:

Eu folosesc gliss

| irina222 a răspuns:

Shauma, e foarte bunhappy

| dix a răspuns:

Nu rezolvi cu samponul, incearca la dermatolog si chiar la ginecolog, endocrinolog. Sunt si sampoane care iti dau o zi in plus, ceea ce este mult pentru cei carora li se 'unge' parul rau de tot. Eu le-am incercat pe toate. Depinde de buget.

| loove.music explică:

Va multumesc mult, iar daca as putea v-as da fundita tuturor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! si mie mi se ingrasa parul si ma spal pe el de 3 ori pe saptamana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am aceeasi problema.doar ca mie mi se ingrasa de pe o zi pe alta sad nu stiu ce sa mai fac

| mariapow a răspuns:

Si eu am avut probleme din astea si am folosit samponul pentru copii face minuni.Deoarece are mai putine componente.