| Andwta a întrebat:

Am puncte negre pe nas, orice as face nu dispar. O metoda pe care ati incercat-o si chiar a functionat?!
Inca ceva : imi apar cosuri micute pe frunte si de obicei doar unul imi apare. Care poate sa fie cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Aurora99 a răspuns:

Cauza este excesul de sebum si mici dereglari hormonale, care sunt normale.Ti-ar trebui ceva ce contine zinc si biotina, de exemplu, masca pentru curatare in profunzime si produse din gama essentials, toate de la Artistry.Pe mine m-a scapat de absolut orice impuritate a tenului, de la puncte negre si albe, la comedoame si eruptii acneice severe.De asemenea, recomand un supliment de vitamine pe baza de zinc. Daca vrei sa faci rost de ele, da-mi mesaj si-ti dau detalii.O zi buna!

| Bobbye a răspuns:

Cauza este pubertatea, n-ai specificat cati ani ai, dar cel mai sigur esti in perioada pubertatii si astfel de acnee sunt normale.
Iti recomand o substanta cutanata care se elibereaza doar pe baza unei prescriptii: Zynerit.

| Andwta explică (pentru Bobbye):

A nu nu. Am 19.

| NicoleEazi a răspuns:

Tenul tau este foarte gras si mai este si perioada aia in care apar dereglariile hormonale, o solutie simpla pe care ai putea sa o incerci si ieftina de fapt cu albusul de ou si hartia igienica sau servetele dar inainte de ati aplica sa ti tenul deasupra unui vas cu apa fierbinte pentru ati deschide porii, o metoda care ajuta, daca te intereseaza si doresti sa iti explic mai multe astept pm tau

| Andwta explică (pentru NicoleEazi):

Am tenul normal si mixt. Am incercat si metoda asta numai ca nu se lipea calumea servetelul de fata. Am sa mai incerc. Mersi

| NicoleEazi a răspuns (pentru Andwta):

Albusul il bati bine bine intr-un vas si cu o pensula iti aplici pe fata dupa ce rupi bucatele de hartie, sa pui mai multe straturi si dupa ce se usuca bine il tragi usor de pe fata.succes

| andreeabobo a răspuns:

Pentru puncte negre eu folosesc plasturi, Biore imi par cei mai buni. Iti recomand sa faci baie ca sa inmoi pielea si apoi sa ii folosesti. Mie imi extrag punctele negre mai bine dupa ce pielea este deja moale de la apa.

Cosurile - iti apar doar intr-o perioada a lunii?

| Andwta explică (pentru andreeabobo):

Da, dar am trecut de perioada aia si acum am multe. Nu mi s-a mai intamplat asta.

| andreeabobo a răspuns (pentru Andwta):

E normal cateodata sa apara cosuri. Incearca sa te cureti pe fata mereu. Ulei de arbore de ceai dar nu foarte mult daca nu ai probleme cu tenul ca usuca.

| Andwta explică (pentru andreeabobo):

Folosesc plasturi de la gerovital. Am incercat si cu baia de aburi. Cand dezlipesc banda pe ea se vede punctele albe cred. Si eu tot raman cu cele negre care sunt sub piele.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Andwta):

Foloseste o seringa fara a-i pune acul, aspirand fiecare punct. atfel elimini "radacina" care reface acele puncte

| TFlorentina8050 a răspuns:

Pentru puncte negre recomand masca neagra exfolianta sau aspiratorul de cosuri (gasesti pe wish) si pentru cosurile mari tine o lamaie, ceapa, usuroi sau cartofi pe ei, spala te pe fata cu cafea sau da te cu coaja de la o banana, sunt foarte bune toate, poti folosi pentru puncte negre si masca cu albusul de la ou