| DenyDenyssaa a întrebat:

Am 13 ani si jumatate. Cu 2 saptamani in urma de a incepe tratamentul am fost la dermatolog. Mi'a spus sa ma curat pe fata dimineata si seara cu DermoPURIFYER (EUCERIN) si sa ma dau seara dupa ce m-am curatat cu Mask Plus GEL. Dimineata si seara sa iau Zinc, iar la pranz Mioz (dupa mese). Folosesc fond de ten, nu foarte des. Mi'a recomandat ca inainte sa il aplic sa ma dau cu Sebium Hydra (BIODERMA). Cum vi se pare tratamentul?

5 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Prea multe soluţii care îţi distrug tenul şi agravează acneea. Ai 13 ani, tenul tău este de copil, nu trebuie să îl distrugi cu atâtea soluţii. Dermatologul ăla nu ţine şi el cont de vârstă?
Eu te sfătuiesc să îţi cumperi un săpun borax/dove/cu sulf (alegi unul din ele), te speli cu el dimineaţa şi seara şi aplici după Cutaden sau cremă de gălbenele. Atât!
cât despre alimentaţie: multe lichide, multe fructe şi legume, puţine prăjeli, puţină carne (adică în cantităţi normale) şi cât mai puţine dulciuri din comerţ. Consumă numai d'alea făcute în casă.

| DenyDenyssaa explică (pentru AikkoxD):

Mi'au mai trecut din acnee, mersi oricum.

| BBiiiaa a răspuns:

Mie una mi se pare ca e prea mult. Adica ai 13 ani si trebuie sa folosesti toate astea; mi se pare destul de complicat. Acneea ta era puternica? Am prietene care au folosot doar Zinerit(cred ca asa se scrie) si s-au facut bine. E ok sa consumi mai mult zinc si incearca sa reduci cicolata.Da, incearca si sa reduci machiajul in perioada asta, macar cat te faci bine, si/sau demachiaza-te la timp. Poti folosi si un gel de curatare sau ceva mai natural, de ex sapun cu sulf. Iti recomand si sa folosesti o rosie taiata si sa o aplici asa pe fata. Sunt multe alte sfaturi pe care as putea sa ti le dau, toate naturiste sau mici trucuri. Dar asta depinde de problema pe care o ai. E foarte bine ca ai consultat un dermatolog. Pana la urma degeaba iti spui eu aici ce sa faci, daca e sau nu bun tratamentul, pentru ca doctorul e specialist, are studii si experienta si e cel mai in masura sa iti dea un sfat! Oricum daca nu e chiar asa de grav contacteaza-ma si voi incerca sa iti mai ofer niste sfaturi de acest gen.happy

| DenyDenyssaa explică (pentru BBiiiaa):

Am incercat inainte si cu Zinerit, oricume e mai bine acum. :winking

| Al3xSiAtAt a răspuns:

Sincer mie mi se pare foarte ciudat.