| anonima188888 a întrebat:

Am 14 ani si ma dau,nu zilnic, dar cand ies in aer liber, momentan, cu o crema cu spf 50 dar care are si un mic factor de acoperire un fel de bb cream de la bioderma si imi acopăr petele mai accentuate cu corector de la l-oreal, pe care il aplic local. O sa imi afecteze pielea in viitor folosirea lor? Mentionez ca înainte folosesc si crema hidratanta pentru ten gras, tot de la bioderma.
E prea devreme de acum?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Spf trebuie neapărat să folosești dacă te expui la soare, indiferent de vârstă.
dar nu e bine ce folosești din cauză că spf are o anumită cantitate care trebuie aplicată să fie eficient iar un bb cream colorat n-ai cum să-l aplici în cantitatea corectă.
ia-ți un spf normal cu 50 și după ce-l aplici pe ăla la 10-15 min distanță poți aplica dacă vrei ceva colorat.
cremă hidratantă nu e necesară sub spf, aplici seara după curățare.
atenție la curățarea spfului!
indiferent dacă poți maschiaj sau nu pentru curățarea profundă a tenului cu spf în timpul zilei trebuie s-o faci în 2 pași :
1. cu o dischetă cu demachiant/apă micelară treci pe întreaga suprafață a feței și gât, decolteu
2. un gel de curățare a feței specific tipului tău de ten

| Michaeel a răspuns:

Te machiezi asa mult pentru vârstă ta.

| kb9 a răspuns:

Nu si nu.